pondělí 29. dubna 2013


JAVOR série 2013
- Kelčský Javorník -
---------------------------------------------------------
Zcestná rota Pcháčí (PCHACI, z.ro)
zve všecky nepřátele nudy a povalování za pecí                                                                                 
na pětici nenáročných výšlapů
nazvaných
JAVOR série 2013                                         
Kelčský Javorník  -   28. 4. 2013 
Velký Javorník     -   26. 5. 2013 
Velká Javorina      -  23. 6. 2013 
Veřovický Javorník  -  29. 9. 2013 
Javorový  -  20. 10. 2013
-------------------------------------------------------------------- 
Sraz: vždy v 10 hod na vrcholu 
Trasa: libovolná 
Možnosti: výlety do okolí dle výběru  (délky 10 až 30 km)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


První z plánované série javornických výšlapů míří na nejvyšší bod Hostýnských vrchů. Letní vedra vystřídalo ranní mrholení a modrou oblohu cáry bílé mlhy. Z rajnochovického nádraží se kromě mne k vrcholu vydávají pouhé dvě duše – notorický závislák pěších posunů, pastor Pavel a podobně postižená budoucí krotitelka lidských mláďat, Hanka.





Sotva opustíme svět obdělaných polí a uhlazených lidských sídel, ocitáme se v čím dál mlhavějším smrkovém lese. Cestami a pěšinami postupně vystoupáme k výšinám, kde se setkáváme s jak s prvními listnáči, tak i prvními náznaky poklesu teploty. Rozhořívá se nezbytná náhorní vatra. Slouží nejen k opékání nejroztodivnějších poživatin, ale také k ohřevu chladnoucích tělesných schránek.






Během půldruhé hodiny už Javorník hostí třináctero chůzemilovných duší. Většina sem přichvátala z Tesáku. Škařupovic bludná trojka se tu probíjela přes vojenský prostor v Loukově a závodně laděný Dalibor si tréninkově vyšlápl až z Valmezu. Vrcholové opojení bohužel nezažila (Sv.?) Anežka Kelčská, která pro velkou ztrátu potu vzdala chrabrý boj (i se svým věrným Jurášem) jen kousek před cílem.







Příští program si opět volí každý sám. Někteří míří v Antonínových stopách k Bystřici, jiní se vydávají k vypátrání slušně zašité zemljanky ze Druhé světové. Vypadá to však, že ji tu kdosi zkonstruoval docela nedávno. Možná podobně jako spoustu účelových historek o chrabrých rudých partyzánech. Skuteční partyzáni, kterých ve zdejších hvozdech bývalo nemálo, si obvykle pamatují verze nápadně odlišné.









Další zastávkou je voňavý suťový les na Smrduté. Zdejší, takřka šedesátimetrová skalní škvíra, je tentokrát pokořena více než šedesátiletým kmetem. Přechúvatný zážitek  v podobě plížení na pravém boku však musí být vykoupen nesmazatelnými otisky na použitých textiliích. Většina podzemní dráhy totiž oplývá měkkým blátíčkem někde i s líně proudící zkalenou vodou.







Skalnatou divočinou, kterou v těchto místech zdobí jarní zeleň rašícího bukového listí se poté spouštíme k asfaltové silnici. Přehoupneme se na druhou stranu údolí a podél horské bystřiny vystoupáme k sympatické studánce. Potom už zbývá jen nějaká stovka výškových metrů k dosažení dalšího z dílčích cílů, zříceniny hradu Obřany.









Dobytí husity dobytého hradu oslavujeme obětováním posledních poživatelných zbytků z útrob tenčících se tlumoků. Dotěrná zima a chvátající čas však nedovolují žádné dlouhé obléhání.




Přes fotogenické pláně u Klapinova a lesáky zdevastovaný les u Tří kamenů se po další hodince ocitáme v cílové štaci na Tesáku. Přestože už není bílý, je tu náramná kosa. Dokonce taková, že nepolepšitelná cyklistka Věrka, která tu docválala na svém dvoukolovém oři, si v ranní výbavě netroufá zápasit s čím dál chladivějším severákem. Ve vypůjčené zelené bundě sice připomíná Vodnici Česílku, ale cyklopřesun k rodné Hošťálkové snad ve zdraví přežije.




Zbytek světa obsazuje Janino stíhací přibližovalo japonské výroby. Šest z mazdy a pes nakonec stíhají jak autobusy na všechny strany, tak jablůnecký teplý čaj v hospodě na horním konci. Takže, konec dobrý, všecko dobré, a pokud dožijeme, za měsíc na dalším  Javorníku! 




((((((((((( - O - )))))))))))

 JAK SE CHVĚLI V IZRAELI
- výstava, beseda, ochutnávka -



Třetí z cestovatelských podvečerů pořádaných ve vegetariánské jídelně a kavárně Vitalita je věnován jedné z nejzajímavějších zemí světa, Izraeli. Pozvání přijímají manželé Martina a Tomáš Hasmandovi, a také jejich přítel Jan Talafant. Ke zmíněnému území mají všichni jmenovaní zcela specifický vztah. Zatímco Tomáš je pastorem valašskomeziříčské Apoštolské církve, jeho kamarád se podílel na projektu překladu Bible 21 století. Navíc má židovské kořeny a jeho bratr dokonce za obranu pravlasti svých předků zaplatil životem. Už tradičně je součástí akce zahájení výstavy fotografií a také nezbytná ochutnávka v izraelském stylu. Plně obsazená Vitalita tentokrát hostí i dva zahraniční účastníky – mladého hledače práce z východního Slovenska a poněkud zralejšího Američana  z Missisipi, který svůj život pro změnu zaměřil na hledání ztracených.






------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Jak se chvěli v Izraeli

Tisková zpráva

Ve čtvrtek 25. dubna 2013 od 18 hodin pořádá valašskomeziříčský Klub zdraví ve spolupráci se Zdravým městem besedu Martiny a Tomáše Hasmandových o tom, „JAK SE CHVĚLI V IZRAELI“. Hostem akce bude rovněž Jan Talafant, netradiční cestovatel po Svaté zemi a vedoucí projektu překladu Bible pro 21. století.  Besedu obohatí  také ochutnávka židovských jídel a zahájení výstavy fotografií nazvané „Izrael, země zaslíbená“. Zmíněná akce se uskuteční v někdejší cukrárně bývalého Domu služeb na Křižné ulici ve Valašském Meziříčí.

Martina a Tomáš Hasmandovi žijí ve Valašském Meziříčí a podobně jako kroměřížský Jan Talafant cestují po Izraeli „na vlastní pěst“. Mají tak možnost navštívit místa, která drtivá většina cestovních kanceláří vynechává a dostat se do situací, jež nemá běžný turista šanci zažít. Zmíněná manželská dvojice byla například svědkem nedávného raketového ostřelování Tel Avivu.

„Rozhodli jsme se přespat u benzinky, asi 25 km od pásma Gazy. Na dvě hodiny jsme naprosto tvrdě usnuli a pak nás probudily letecké sirény. Člověk si najednou připadal jako ve filmu z 2. světové války. Bylo kolem osmi hodin večer, naprostá tma, a tak jsem celý rozespalý koukal z auta, co se děje. Najednou vidíme ohnivou stopu rakety vystřelené ze země do nebe. Tam se zajiskřilo, bylo to jako miniohňostroj, pár sekund nic a poté taková detonace, že se zachvělo úplně všechno,“ popisuje nečekané okamžiky Tomáš Hasmanda a jeho žena Martina dodává: „Než jsme se dohodli, jestli hned odjedeme, ze země několik kilometrů před námi vyletěla další ohnivá čára a docela nad námi to zasáhlo další palestinskou raketu. Opět se všechno kolem nás, i vzduch, zachvělo. Než jsme stačili odjet, byla sestřelena třetí raketa a to skoro nad námi. Na nic jsme nečekali a rychle ujížděli směr Tel Aviv. Teprve na letišti jsme se dozvěděli, co se vlastně děje. Potom už jsme byli jen rádi, že jsme stihli jedno z posledních letadel, která stačila odletět. 
---------------------------------------------------

Jak se chvěli v Izraeli




Martina a Tomáš Hasmandovi

Desatero otázek a odpovědí

  1. Martino a Tomáši, co vás vedlo k tomu, že jste si k cestování vybrali právě Izrael?
Důvody byly tři: 1/ Již jednou jsem tam s kamarádem byl, takže jsme věděli do čeho jdeme 2/ Toužili jsme jako manželé spolu strávit nerušený čas někde jinde než v ČR 3/ To jednou tak ráno na mě Martina koukala z postele a najednou řekla...“Miláčku, já bych moc chtěla s tebou do Izraele“...  no a tak jsme to začali vyřizovat J

  1. Většina lidí volí solidně zabezpečený zájezd přes cestovní kancelář. Vy jste prý cestovali na vlastní pěst. Proč?
Že by skrytá touha po dobrodružství ? Určitě jsme také chtěli mít maximální volnost jít a jet kam se nám chtělo, spát kde jsme chtěli a vybírat si místa podle naší volby. Jo a také nemáme rádi business pro turisty.

  1. Co takový způsob putování vlastně obnáší?
Hodně svobody, ale také adrenalinu. Docela pečlivou přípravu – kde se dá jet; možnosti spaní; případná rezervace ubytování; pronájem automobilu; propočítání financí = kolik nechat na kartě a kolik proměnit; důkladné prostudování mapy; hrubý nástin trasy; zvážení rizik a nebezpečných míst; zvážení jazykového vybavení; pojištění; informace o politické situaci; nakupování jídla atd. Nejúžasnější věcí je ale to, že člověk může plány měnit, jede podle nálady kam chce, přespí, kde může a tak získá obrovské množství zážitků. Také se setkáte s lidmi, které jako turista v autobusu vidíte jen přes okénko...

  1. Kam jste se všude dostali? Určitě i do míst, kterým se normální turisté raději vyhnou.
Nevím, jestli jsme byli v místech, kterým se turisté raději vyhnou, spíše bych řekl, že se tam kvůli danému programu nedostanou. Vzrušujícím zážitkem je určitě výlet do vádí v Judské poušti. Člověk se noří do nitra pouště a je obklopený fantastickými útvary, ornamenty a pastelovými barvami. Nebo třeba šlapat na čtyřkolém šlapadle pro dva kolem jezera Chula obklopen mnoha tisíci jeřáby, kteří v hejnech vzlétají, přistávají a neuvěřitelně „řvou“ je zážitek na celý život. Také se nám moc líbilo prolézání hradu Nimrod, nalézající se na Golanských kopcích a pozorování damanů. Určitě budeme také vzpomínat na večerní ponocování za ruskými supermarkety na pláži u Mrtvého moře, kde jsme besedovali, jedli, poslouchali živou hudbu a sledovali ohňové tance v podání Švýcarky, Žida, spolu s Rusem z Uralu J. Jo a také nesmím zapomenout na přespání v prázdném kempu u Galilejského jezera pod Golanami a na náhorní planině nad Mrtvým mořem...No a s mojí velikostí byla vzrušujícím zážitkem cesta Ezechiášovým skalním a zároveň vodním tunelem pod Davidovým městem, kdy jdete trasu asi 600m v naprosté tmě. Hloubka tekoucí vody je 20 až 70 cm, tunel je místy užší a užší, nižší a nižší a nižší a vy přemýšlíte, jestli jste správně odbočili.

  1. Není to tak trochu nebezpečné?
Těžko říci. Jelikož jsme se chtěli vrátit domů zdraví a v pořádku, snažili jsme se zodpovědně a aktuálně zvážit, co je ještě bezpečné a co ne. Jenže znáš to – Izrael je Izrael. Člověk tam nikdy neví. Ale s tímto rizikem už tam člověk musí jet.

  1. Kdy, kde a proč jste se chvěli v Izraeli?
No, „chvěli“ jsme se různě a na různých místech J Při spaní v opuštěném kempu pod širákem, když na Golanech vyli šakalové a dovnitř stále v noci jezdily podezřelá auta (věděli jsme, že tam vykradli jedny izraelské turisty) a v Sýrii zuřila občanská válka...když nás zastihlo období dešťů a v poušti se tím vytvářely nečekané záplavy, schopné u Mrtvého moře spláchnout z cesty i auto....v Jeruzalémě, když Martinu v arabské části chtěl okrást Arab...když jsme spali v rezervovaném ubytování v hodně diskutovaných židovských osadách Kfar Adumin na „Palestinském území“, kdy pes pod okny celou noc štěkal a já nevěděl, jestli to je kvůli zvířatům nebo teroristovi...

  1. Dokonce jste prý zažili i nedávné raketové ostřelování. To jste se asi chvěli nejvíc…
Ano zažili, ale v tom jsme byli úplně nevinně J Jeli jsme celý den z Eilatu do Tel Avivu, protože druhý den k ránu jsme již měli letět domů. Vůbec jsme nevěděli, že byl den předtím zabitý jeden hlavních představitelů Hamasu. Protože jsme se ještě přes den toulali v Negevské poušti, byli jsme dost unavení. Rozhodli jsme se tedy přespat na parkovišti u jedné benzínky asi 50 km od Tel Avivu a asi 25 km od pásma Gazy. Na dvě hodiny jsme naprosto tvrdě usnuli a potom nás probudily letecké sirény a člověk si najednou připadal jako ve filmu za 2.světové války. Bylo kolem 20.00 hod, naprostá tma a tak jsem celý rozespalý koukal z auta, co se děje a najednou jsme uviděli ohnivou stopu rakety vystřelené ze země do nebe. Tam se zajiskřilo, bylo to jako mini ohňostroj, pár sekund nic a najednou taková detonace, že se zachvělo úplně všechno. Zmatení, rozespalí jsme vyběhli z auta, najednou lidé rychlé ujížděli z benzínky a když jsme se pumpaře ptali, co se děje, bylo mu rozumět v jeho arabské angličtině jen cosi jako Ghaža, Ghaža. V tu chvíli nám už docvaklo, že to není nějaký divný ohňostroj J, ale něco vážnějšího. Než jsme se dohodli, jestli hned odjedeme, ze země několik kilometrů před námi vyletěla další ohnivá čára a docela nad námi to zasáhlo další palestinskou raketu a opět se vše kolem nás (i vzduch) zachvělo. Než jsme stihli odjet, byla sestřelená třetí raketa a to skoro nad námi. Na nic jsme nečekali a ujížděli rychle směr Tel Aviv. Teprve na letišti jsme se dozvěděli, co se vlastně děje. Potom jsme už byli jen rádi, že naše letadlo bylo ještě mezi těmi, které bezpečně odletěly ...Abych  ale řekl pravdu, ani jsme se vlastně nestihli nějak hrozně bát, spíše to byl neznámý pocit ohrožení, který my češi neznáme...spíše to všechno člověku dojde až později...

  1. Obraťme list. Jak hodnotíte životní styl současných Izraelců? V čem by pro nás mohli být inspirací?
Jejda, tak to nevím, jestli jsme schopni objektivně posoudit. Přeci jen jsme tam byli jen 12 dní. Takže možná budu teď plácat nesmysly J Zdálo se mě, že opravdu hodně pracují, ale pokud mají volno, tak si jej pořádně užijí – výlety, pikniky, výlety celých rodin, sport...Také bylo vidět, že si méně stěžují než Češi, a pokud byli věřícími Židy, vyzařovali pokoj. Milé bylo, že jakmile zjistili, že jsme Češi, byli vůči nám velmi srdeční, komunikativní a vlídní. Na druhou stranu byli hodně zachmuření a vážní. Ještě jsme si všimli, že mají velmi silné rodinné vazby. Určitě ale bylo příkladné to, jak moc investovali do toho, aby jejich děti znaly, rozuměly a milovaly svoji zemi a její historii. Na autobusy plné jejich dětí jsme naráželi všude možně a bylo zajímavé sledovat, s jakým nadšením jim jejich průvodci vše ukazovali a vysvětlovali. Tam se nejednalo o učivo, ale o jejich národní identitu. Málem jsem zapomněl, nepřehlédnutelná je jejich píle, vytrvalost a „dříčství“. Většinou jsou všude pouště, pustiny, kde by člověk určitě nechtěl žít a oni s nepředstavitelnou pílí všechna tato místa pomalu, ale neúprosně obdělávají a zúrodňují. Jedete pouští, horko až k zalknutí a najednou zíráte jak v Jiříkově vidění na kilometry vysazených školek datlových palem, skleníků a zemědělských usedlostí. Tak to musí člověk opravdu smeknout. Tak malá země a takový „boj“...

  1. Velká část návštěvníků Izraele, zapřísáhlé ateisty nevyjímaje, tvrdí, že v této zemi pocítili zvláštní, skoro až spirituální atmosféru. Je to i vaše zkušenost? Čím si to vysvětlujete?
Je mě líto, asi jsme divní, ale moc jsme toho „spirituálního chvění“ necítili J I když....nejsilnějším zážitkem bylo nejspíše navštívení Kafarnaum. Když se člověk na břehu díval na Genezaretské jezero a uvědomil si, že tam úplně stejně stál Ježíš, přemohlo nás dojetí. Spíše to byla pro nás nádherná země a to „spirituální“ jsme více prožívali v tom, že jsme věděli, že nás Bůh chrání a stará se o nás. V tom to bylo opravdu silné a to každý den. My jsme totiž více obdivovali Boží chrám přírody, než jak říkáme „ty profláklé turistické atrakce“...
A proč to jiní prožívají tak silně? Určitě jsou na to studie, lidská psychika je tajemná J

  1. Mediální obraz tak zvané Svaté země naznačuje, že chvění zde neustává, spíše naopak. Jak to vnímají zdejší obyvatelé? Co můžeme čekat  od nejbližší budoucnosti? Jaké přání byste adresovali těm, pro které je tento kraj domovem?
Tak to je nějak moc otázek nejednou J
Takže postupně: Spali jsme jednu noc u našich známých, kteří bydlí v kibucu Megido. Jsou to ukrajinští židé, bydlící v Izraeli přes 24 let. Na otázku, jak prožívají neustálá vojenská ohrožení se usmáli a řekli, že si již zvykli a prostě žijí. Co jsme měli možnost poznat, všimli jsme si určité zarputilosti, houževnatosti a neoblomnosti – toto je naše země a my tu zůstaneme...určitě je tam i obava a strach, ale více jsme cítili toto.
Ohledně budoucnosti se neodvažuji tipovat. Je ale asi skoro jisté, že Izraelce čekají vojenské střety se vzbouřenci ze Sýrie, kteří jsou napojeni na teroristické organizace. Ti čekají jen na to, až porazí vládní vojska a jak proklamují, udělají vše pro to, aby získali Golany. Jak to bude s Iránem, Egyptem a dalšími arabskými zeměmi ukáže čas.

            Rádi bychom jim vzkázali, že si vážíme toho, že jsou jedinou skutečnou demokracií v regionu a že se
            za ně modlíme.    
------------------------------------------------------------------------------------------------------------


FOTOOHLÉDNUTÍ ZA BESEDOU

účastníci

Tomáš a Martina

účastníci z předních řad

účastníci ze zadních řad

dětský koutek

(vlevo) Jan Talafant

diskuze

suvenýry I

suvenýry II

prostřeno!

co si dáte?

dobrou chuť!

řada

spokojenost

dialog I

dialog II

údiv po americku

na zdraví!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FOTOOHLÉDNUTÍ ZA VÝSTAVOU

foto: Martina a Tomáš Hasmandovi, FT

Izrael - země zaslíbená

Judská krajina

Betlém - strom míru...

betlémský oráč

Západní břeh

Genezaretské jezero

Judská poušť

vetešnictví v Joppe

Jeruzalém - město pokoje...

Chrám hrobu

Zeď nářků

židovská rodina

pobřeží Mrtvého moře

vodopády v poušti

povodeň v poušti

korálový útes

Rudé moře

korálová ryba

Getsemanská zahrada

Mrtvé moře

prázdný hrob

duha nad Mrtvým mořem

soumrak

noc nad jezerem