neděle 21. srpna 2016

- Túr de Fránc -
Francova Lhota – Františkov
 1. část


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Den první - Z Francovky do Malenovic

Tour de France zná kdekdo. Ale zúčastnit se ho může je pár jedinců. Tak proč si  nevymyslet vlastní, tak trochu komorní variantu? Navíc v mírně valašském stylu. Cyklistické přejezdy, byť v jiné podobě, ostatně u nás mají dlouholetou tradici. Ten nápad zrál v hlavě pěkných pár let. Ale až letos nastala ta správná doba. Tohoto roku by totiž moje maličkost měla dosáhnout k sedmi křížkům. Mohl bych  si to nenaservírovat jako narozeninový dárek. Zvláště, když se vše točí kolem mého ctěného jména. Navíc se díky vzdálenosti zmíněných lokalit nabízí možnost absolvování přibližně sedmdesáti kilometrů denně. Pro sedmdesátníka naprosto ideální vzdálenost.




Francova Lhota leží jen kousek od slovenské hranice. Jednoho srpnového rána se sjíždíme na zdejší prostranné návsi. Slunce a azurová obloha slibuje dokonale pohodový den. V rodišti věhlasného kardinála Trochty je však liduprázdno. Ostrý start se tak odehrává bez tupého skandování senzacechtivých davů.




V sympatickém počtu sedmi duší opustíme Francovku, prosvištíme Horní Lidčí a potom se už zakusujeme do  prvního stoupání. Lační terénních úseků projdeme Lačnovem. Za ním už čekají kaluže a mazlavé bláto. Vydatný déšť ustal teprve včera. Jak se zdá, o zábavu dnes bude postaráno. Až do cílových Malenovic se totiž většinou jede mimo zpevněné cesty.





Žlutá značka opouští zelené údolí a míří do strmého krpálu. Nejvýživnější tlačenka celé letošní rally je tentokrát naservírována hned v úvodu. Smrkovým lesem nás posunuje na hlavní hřeben Vizovických vrchů. Úrodu masáků a holubinek zcela ignorujeme. Jejich sběr plánujeme až těsně před cílem. Zatím netušíme, že na Zlínsku nezavadíme ani o prašivku.




A máme tady první zastávku. Fotogenické Lačnovské skály nabízí stín a úrodu sladkých ostružin. Tato vitamínová bomba nás bude provázet po většinu dnešní trasy. Stane se příčinoučastých zastávek, a jak se později ukáže, i poměrně pozdního příjezdu k noclehu.



Jen o pár kilometrů dál se nachází známé Vařákovy paseky. Méně známá však byla donedávna skutečnost, že lví podíl na jejich zbytečném vypálení měli až příliš snaživí, polodivocí partyzáni. Je možné, že tak jako spousta jim podobných, za to pak dlouhá léta pobírali partyzánský důchod. Ztracené životy nevinných pasekářů byly až příliš krutou daní…




Hřebenová trasa se vyhýbá lidským sídlům a temnými hvozdy vytrvale pokračuje k západu. Blátivé úseky s hlubokými kalužemi střídá kamení, prudké výšvihy technicky náročná klesání. Veterán Jindra, který dvanáct roků nesedlal horské kolo, toho začíná mít plné kecky. Dlouho odpočívající končetiny odmítají poslušnost. Ještě, že je tady toužebně očekávaná polední přestávka!




Obědové zastavení je však bez oběda. Něco jako hospoda se na Doubravě nevyskytuje, takže nevyhnutelný přísun kalorií musí zajistit převážené železné zásoby v podobě tatranek a jim podobných vymožeností. Každopádně tu mezi relaxujícími lufťáky vyhlížíme poněkud exoticky. Jsme zaprasení jak čuňata a odpočíváme na asfaltu.







Tlačit po sporé svačince bicykl k nedaleké rozhledně není také žádná výhra. Zato výhled, který tato kovová stavebnice nabízí, námahu hravě vynahradí. Čučíme spatra do nedozírných dálav i do viditelné hloubky pod námi. Mimo jiné na Jindru s Michalem, kteří se pro tentokrát rozhodli držet při zemi.





Hned za Doubravou musíme překonat kamenné úskalí a potom zas obvyklým stylem pokračovat ke Zlínu. Rychlé drkotavé sjezdy, dlouhé tlačenky a tak pořád dokola. Pohodových úseků v sedle je opět poskrovnu. To mistr jezdeckého sedla, který se narodil v nedalekém Slopném, si ho užil bohatě. Na legendárního Váňu upozorňuje i cedule umístěná přímo na modré turistické značce.




Letos jedu s pevným předsevzetím, že si za žádnou cenu nemohu dovolit nějaký vážnější pád. Mám totiž už koupené dvě letenky. Jednu na Kavkaz, druhou na Krétu. Odletět tam se sádrou, případně vůbec, mi připadá jako škoda. Obvyklé rychlé sjezdy po kořenech, blátě či kamení programově  vypouštím. I tak mi ale v jednom momentu zatrne. Lesní klesání se mi jeví jako dokonale bezproblémové, a tak trochu povolím uzdu. Jediný šutr, který náhle před sebou uprostřed cesty uvidím, se už nedá objet. Vymrští mě do vzduchu a po zlomku vteřiny absolvuji nekontrolovatelné přistání na přední kolo. Následuje pár nezbytných smyků v mazlavém blátě, ale nanejvýš pravděpodobný pád se nekoná. Dodnes nechápu, jak je to možné…




Hluboký pokles do sedla, jímž vede cesta k pramenům luhačovické Vincentky, musíme vykoupit stejně dlouhým stoupáním. Končí až na výrazném kopci jménem Komonec. Vší silou se vydrápeme na jeho vrchol a připadáme si  jak po ukamenování. Patrně na naši počest tu však nějaký lidumil vyvěsil tříbarevnou státní vlajku. Lehce odpočineme a dál už necháme vlát jen naše trička či rozcuchané vlasy. Mineme v temnu ukrytou zříceninu Starého Světlova a parádně rychlým sjezdem drkotáme do Provodova.




Objedeme věhlasný poutní kostel, abychom se za chvíli prodírali mezi poutníky putujícími ani ne tak ke svatostánku, jako spíš k daleko svůdnějším pouťovým atrakcím. Na ty můžeme zapomenout, protože nás očekává nečekaně náročné vyrovnání ztracené výšky. Ach, jak hluboko jsme klesli!




Nedaleká Pindula je cílovou stanicí pohodového nováčka Míši. Daleko nejdražší bicykl celé letošní výpravy jej už nemíní dále poslouchat a vynucuje si neplánovaný příjezd sběrného vozu. Tereza, která absolvovala větší část loňského ročníku, se přidává. Tak i tak měli v plánu jen první etapu. Zbylá pětice se pak po vyasfaltovaných cestách dostává až na dosah krajské metropole. Zahlédne však jen pár domů v baťovském slohu a protáhne se kolem hřbitova, kde  předčasně zesnulý zakladatel už nějaký ten pátek v pokoji odpočívá.





Pohodové lesní silničky, které každoročně hostí populární „Barumku“, pak vystřídá svižné terénní klesání končící u malebného Malenovického hradu. Nízké slunce se pomalu chystá k západu. První den je tedy za námi. Tachometr ukazuje jednašedesát ujetých či vytlačených kilometrů. Jak už bylo naznačeno, nejméně tři čtvrtiny v ne zrovna lehkém terénu. A co je obzvlášť důležité, bez jediného přemetu přes řídítka!




Tuto noc nemusíme vůbec řešit. Přespání nám sama od sebe nabídla jistá Matka představená z místní adventistické církve. Iniciativně zařídila bezplatný nocleh v moderně pojaté, víceúčelové modlitebně. Tuším, že mi něco připomíná. Dobré čtyři roky jsem tu zahříval superpohodlné kostelní lavice.




Hned první kontakt s důvěrně známým interiérem nutí k zamyšlení. V černě orámovaném oznámení se zračí povědomá tvář. Čtyřicetiletá maminka šesti dětí tu bude mít rozloučení. Přemítám o životě, o smrti. Kostely jsou pro většinu lidí nadbytečné. Ale, kde jinde najít naděj v beznaději?

Vybaluji spacák a uvelebuji se na trampolíně. Civím na Velký vůz. Taky mě jednou poveze. Domů…

Deset metrů ode mne spí bezdomovec. Vzpomínám na výrok jednoho tuláka: „Nejkrásnější na toulání je vědomí, že se mám kam vrátit. Že mám domov, kde mě někdo čeká…“
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Den druhý – Z Malenovic do Ždánic

Nocležit na trampolíně není kupodivu žádný med. Zvláště když vás od černé půlnoci do bílého rána pronásledují nepříjemné křeče lýtkových svalů. Hořčík jsem sice přibral, ale ten vězel spolu s kamarády v uzamčené kostelní budově.



Využíváme místní kuchyňky a v rámci vlastní tvorby se pokoušíme o ztvárnění nějaké snídaně. Můj pokus o bramboračku dopadá neslavně. Hlízy jsou polosyrové a nálev chutná jako voda z Mrtvého moře. Díky nechtěnému předávkování chloridem sodným se však mé svalstvo patřičně uvolňuje a pak už spolehlivě slouží až do samotného cíle.



Zamáváme sympatické protestantské modlitebně a vyrážíme ke katolické Svaté vodě. Vyvěrá jen kousek nad Malenovicemi a její pramen prý vyhojí veškeré neduhy. V napajedle naplníme prázdné petky abychom s nimi zamířili k Napajedlům. Ty už totiž žádnými napajedly neoplývají.




Než se dostaneme do města koní a plastických hmot musíme předrncat pár lesních úseků a absolvovat několik prašných i blátivých mil po polních cestách i úzkých pěšinách. Největší moravská řeka nás vítá důstojně plynoucím proudem v barvě nepodařené meltové kávy. Může zato valašská prsť, kterou nedávný monzun spláchl do jejího koryta. Nejrůznějším plavidlům, která  se tu vyskytují, to však, jak se zdá, ani trochu nevadí.






Cyklostezka Morava, která věrně kopíruje tok zmíněné řeky, ani zdaleka nezeje prázdnotou. Šlapou tu vychrtlí borci, břichatí dědci, útloboké děvy i obézní tetiny. Naprostá většina jich míří k jihu. Vinné sklípky s ušlechtilým mokem už nedočkavě čekají. Možná také uniformovaní měřiči promilí s pokutovými bločky.




Baťův kanál, který poté cyklostezku přebírá, se přívětivě klikatí až ke Starému Městu. Ideální počasí a zcela placatý profil krajiny se zaslouží o to, že tento úsek bude patřit     k nejpříjemnějším  zážitkům na celé letošní trase.




Opustíme centrum Velké Moravy a posunujeme se k bájnému Velehradu. Cyrila s Metodějem tu sice už nepotkáváme, dokonce se nám podaří minout i jejich sousoší. V těsné blízkosti katedrály však narazíme na jiný trojrozměrný výtvor. Vypadá jako něco k sezení, ale jakkoli se nacházíme na posvátném území, Svatá stolice to není. Jakou má souvislost nadživotní bicyklové sedlo s Velehradem, dodnes nechápeme.




Osedláváme znovu své oře, ale sedla si moc neužijeme. Nová cyklostezka do Buchlovic začíná k radosti všech cyklistů v ladných obloucích stoupat na nejvyšší kopec v okolí. Do stoupání se pustila i venkovní teplota, takže o horké chvíle máme náležitě postaráno. Vodní chlazení v podobě koupele si však necháváme až na nejbližší přehradu.




Vzpomenuté slovácké městečko proslavil především barokní zámek s přepůvabným anglickým parkem. Dnes je naneštěstí zavřeno, takže polední relax absolvujeme na malém náměstí. Za jednou z výloh nás překvapí povědomé smuteční oznámení. Totéž, co jsme ještě dnes ráno viděli v malenovickém kostele. Šestinásobná maminka Soňa tedy bydlela právě tady, v Buchlovicích. Šestici sirotků však ani přívětivé místo k bydlení smutek na duši nezažene.





Po voňavém hospodském obědě sjíždíme ke Smraďavce. Rekreační zařízení lahodného názvu lehce mineme a zvlněnou krajinou se po lesních cestách  necestách pomalu posunujeme k západu.   





Dokonale osvícení odpoledním sluncem přijíždíme k Osvětimanům. Těšíme se na plánované smočení vysychajících tělesných schránek ve zdejší přehradě. Místo chladivého osvěžení nám však na čele vytryskne horký pot. Vodní nádrž je dokonale vyprázdněná.


Nezbývá než při třiceti ve stínu pokračovat dál. Čeká nás výšvih na samé temeno chřibského masívu. Aby to nebylo tak jednoduché, podaří se nám s Tomem ještě lehce zabloudit. Bludná cesta kolem série dětských tábořišť sice nabízí přívětivý terén i možnost koupání mezi pionýry, ale na to v tuto chvíli není pomyšlení. Stíhací jízda po stoupající lesní komunikaci je sice úmorná, ale v dané situaci zcela nevyhnutelná.



Poté, co zchváceni vedrem a únavou doženeme náš úspěšnější předvoj, začíná úhel stoupání povážlivě narůstat. Tlačenka kamenitou stezkou olemovanou kopřivami a ostružiním je nekonečná. U kapličky na vrcholu už meleme z posledního. A tak si někteří, v rámci změny rytmu, ještě pěšky odskočí k nedaleké Rozštípané skále.




Důležitá je v tuto chvíli přívětivá skutečnost, že Chřiby jsou pokořeny a dál to už s námi půjde víceméně z kopce. Ani ve snu netušíme, že cestou do Ždánic nás čekají nejméně tři kratší, ale docela výživné výšvihy.

Modrá značka jemně zavadí o hřebenovou Zavadilu, objede kopec Železňák a novou lesní silničkou kopíruje vrstevnice zalesněných severních svahů. Poté, co se ve slušném náklonu stočí k Jestřábicím, nastává dlouhá vydatná třesavka. Uzoučký chodník vytrvale klesá po vystouplých balvanech, vedle kterých se obávané kočičí hlavy jeví jako totální rovina. Náležitou masáž veškerých končetin ukončuje až přejezd zmíněné dědiny.



Překonáme pár vzpomenutých stoupání a na posledním z nich začínáme uvažovat o místě k přenocování. Tasím mobil  a vytáčím číslo mé někdejší známé. Iva Zajíčková, legendární cyklistka a nedávná starostka cílových Ždánic, je v dané situaci tou nejlepší volbou. Jak ji znám, určitě nám dobře poradí.

Zprvu si sice nemůže poradit s patřičným zařazením volajícího, ale jen co se chytí, nepřestává sršet nejrůznějšími nápady. Výběr možností se ustaluje na travnatém břehu tamějších rybníků. Protože v tuto dobu pobývá mimo své nejobvyklejší bydliště, telefonem u nejvyššího rybářského náčelníka operativně zařizuje naši nedotknutelnost. Popřeje dobrou noc a dodává, že jen co s ní zítra ráno skončí pořad v Českém rozhlase Brno, přichvátá nás k vodě zodpovědně zkontrolovat.



Sjedeme z kopce do Lovčic a pak už po okresce v pohodě dosvištíme do cíle. Alespoň tak to bylo domluveno. Nějaký lehký šum v komunikaci však způsobuje, že se přede mnou pádící čtveřice zuby nehty drží nejen řídítek, ale i dlouho sledované modré značky, takže s ní nedobrovolně vyšplhá až na vrchol nejsráznějšího návrší toho dne. Ždánický cíl u panských rybníků tak dobývá až za tmy a velice slušného vyčerpání. Displeje tentokrát prozrazují osmdesát šest najetých kilometrů. O pět více než u mého bicyklu, který k dojezdu využil nejpřímější a nejpohodlnější cestu.



Náročný den končí jen velice krátkým večerem. Pod hvězdným nebem se vztyčí čtveřice stanů a po lehké večeři už nad ztichlou hladinou rezonuje jen více či méně melodické pochrupování.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Den třetí – Ze Ždánic do Ivančic



Teplá noc končí ještě teplejším ránem. Ve chvíli, kdy dobalujeme poslední ostatky našeho mobilního majetku, z blízkého kopce  se k nám na svém moderním horském kostitřasu řítí někdejší dvojnásobná vicemistryně světa v dráhové cyklistice. Iva Zajíčková je kromě toho i osminásobnou mistryní světa v jízdě na historickém bicyklu.  Poté co upláchla za kopečky, vládnoucí komančové jí po zásluze veškerých titulů zbavili.





Dvakrát jednoduché to však nemá ani dnes. Ve svých milovaných Ždánicích založila populární tradici každoročního srazu starodávných šlapacích strojů, tzv Ždánický histopedál a na tamějším zámku zřídila neméně přitažlivé Muzeum sportu. Když se v minulém volebním období vypracovala na starostku, nemínila se snížit k obvyklému přihrabávání do vlastního korýtka, ale naopak podobné praktiky nejrůznějších hrabošů odkrývala a poté i nevybíravě kritizovala. Což se jí, pochopitelně, nemohlo vyplatit. Oponenti ji v příštích volbách mazaně vyšachovali a jen co zasedli na ždánický trůn, znárodnili histopedál a v muzeu vyměnili zámky. Zakladatelka tam má od těch dob přístup jen pod dohledem…



Pod zmíněným dohledem se do sportovního muzea dostává i naše potulná pospolitost. Iva nám nadšeně popisuje jak vystavené exponáty, tak dobu, kdy věrně sloužily svému účelu. Kolo Hany Matouškové, mistryně světa v krasojízdě, bicykly famózních šampiónů v kolové, bratří Pospíšilových a samozřejmě i vlastní, dnes už historické nářadí, které ji před léty vyvezlo k nepřehlédnutelným úspěchům. Kromě toho věci darované od Dany Zátopkové, jakož i nejrůznější upomínky na celou řadu dalších věhlasných či zapomenutých sportovců.








„Vím, že bych jim měla odpustit, a dále se tím nezatěžovat,“ říká Iva při loučení na adresu svých protivníků. „Ale jak to udělat, když mě ta nespravedlnost pořád pronásleduje?“, dodává, a smutně se dívá k radnici, kde ještě nedávno byla za první dámu. My, co věříme na Boží mlýny, nepochybujeme o tom, že dříve či později se ukáže, kam patří plevy a kam pšenice…




Opouštíme pšenicí obrostlé Ždánice a po zelené značce vystoupáme k hájovně u Zlatého jelena. Parohatý sudokopytník ani Smolíček pacholíček se tu nevyskytuje, ale otravných ovádů je tu jako much. Mechem obrůstající kamenný památník připomíná, že ani v těchto místech si neurvalí příslušníci árijské rasy neodpustili krvavou demonstraci své nadřazenosti. Doplatil na ni dokonce i jeden z našich krajanů…





Modře značená trasa pokračuje přes rozsáhlé hvozdy silničkami i nezpevněnými cestami, aby po závěrečném dvoukilometrovém terénním úseku skončila v Kobeřicích. Cestou si kromě občasného pátrání po různě poschovávaných značkách užíváme i všudypřítomného klidu a přenádherné lesní samoty.




Království stromů je vystřídáno jihomoravskými úrodnými lány. Okresní silnice víceméně liduprázdné, sklon mírný a protivítr jakž takž snesitelný. Za chvíli projíždíme prameništěm populárního moku jménem Šaratice, a aniž bychom si jím tady přiťukli na zdraví, ve zdraví a plné síle projedeme Újezdem, Telnicí a Otmarovem, abychom se dostali do mě povědomých Rajhradic. Mého kamaráda Honzu, bájného šoféra humanitárních výprav do válečných zón Bosny či Čečenska necháme tentokrát na pokoji o posuneme se do vedle stojícího Rajhradu.






Zastavujeme u zdejšího věhlasného kláštera. Souženi čím dál dotěrnějším hladem míníme nechat vydělat, když už jedeme tu Túr de Fránc, stoupencům mého jmenovce, vatikánského Františka. Ale ceny v klášterní restauraci jsou natolik nekřesťanské, že raději popojedeme ke vzdálenější ateistické konkurenci. Jakkoli jsme v Rajhradě, na hospodský ráj to tu nevypadá. Tam, kde není draho, je už vyprodané. Po sérii doptávání konečně zasedáme ke stolu po lípami. Nedáváme si rajskou, ale obyčejné nudle či smažák s bramborami.



Že venkovnímu smažáku s třicítkami ve stínu definitivně odzvonilo, poznáváme už při prvním zakousnutí do strouhankou obaleného zázraku. Z pod kapajících stromů se kvapně přemísťujeme do klasického hospodského šera. Šerá mrákota teď zahaluje veškeré okolí a zatím dokonale milosrdné nebe bičuje zemi nemilosrdným přídělem rázných dešťových kapek. Příští putování tím pádem slibuje nový, byť nepříliš vábivý rozměr.

Jemně zchvácený Jindřich preventivě osedlává místo spolujezdce v doprovodném berlingu a naše zbylé kvarteto vyráží k pátrání po modré značce k Modřicím. Postupně se vytrácí jak déšť, tak naše jistota, že jedeme správně. Odbočku do Bobravského údolí nacházíme až na  třetí či čtvrtý pokus. Cedule je tak chytře schovaná, že by se při jejím hledání zapotil i vzdělaný detektiv s mnohaletou praxí.



Prostřednictvím blátivých pěšin a kalužemi vyzdobených polních cest kopírujeme koryto jmenovaného potoka. Je sice slušně zataženo, ale nebe se zatím drží. Spad vláhy obnáší jen lehce snesitelné mrholení.



Buď trpíme tupozrakostí anebo jsme totálně střelení. Zničehonic se totiž ocitáme mezi nejrůznějšími silničními střelci mířícími ke Střelicím. Zbavujeme se tak klidného putování tichým údolím a přidáváme si navíc dobrých pět kilometrů.



Zelená značka nás zbavuje asfaltového zajetí a přes pole a náročný padák uzoučkým chodníkem přivádí k Radosticím. K pramalé radosti však za nimi musíme opět nabrat ztracenou výšku. Tentokrát už pod rudým vedením. Občas jedeme a většinou tlačíme čím dál děštnějším lesem. Zvětšuje se sklon trasy, frekvence padání vláhy i výskyt porostů ostružiníku a kopřiv žahavek.



Bez zastavení překonáme státní silnici. Do cíle dnešní etapy zbývá jen nějakých pět poctivých tisícovek metrů. Trasa se začíná svažovat. Přibývá kamení, které se postupně převtěluje v docela slušné, ostře řezané balvany. Občas se přidá i větší či menší skalní schod.  To vše obalené nepostřehnutelným mazlavým povlakem. Padnout tady na hubu by nebyl nejmenší problém.

Závěr dojezdu do Muchova a Menšíkova města se odehrává za sílícího deště po klikatých polňačkách vysypaných superhrubou antukou z rozbitých cihel. Pokud tady při naší stávající rychlosti necvakneme duši, tak už asi nikdy…



Tušené se stává skutkem. První letošní defekt si připisuje Michalovo zadní kolo. Ulicemi Ivančic teď smutně bloumá vysoká postava. Opírá se o bicykl a v dlouhém pršiplášti barvy khaki připomíná zběhlého bojovníka Islámského státu.



Nedá se nic dělat, ale herecká superhvězda Vladimír si k životu vybrala velice sympatické sídlo s fotogenickým kostelem. Menšíkovi spíš než kadidlo patrně víc voněly místní hospody, z nichž jedna teď náleží jeho vlastnímu synu. To Mucha tu měl ještě  donedávna svoji veleslavnou Slovanskou epopej. Pepíci se jí však, jak známo, po nerovném boji zmocnili. Teď tu na prázdné stěny kálejí jen jeho bzučící jmenovkyně. Podobně jako na epopej ukrytou kdesi ve Stověžaté…



Přežívající potomci slavných nám dělají radost. Při pátrání po noclehu nás velice ochotně směrují na skautskou základnu u břehu řeky Jihlavy. Dodávají, že není problém tady postavit stany a rozkřesat pořádnou vatru. To vše nějakých pět šest minut od centra.




Jen co se v rychle přibývajícím šeru a znovuzrozeném monzunu objeví siluety stanů, začínají naši existenci prozrazovat i světelné signály. Vzkříšení ohně tentokrát stojí hodně času neméně tolik trpělivosti. Jakékoliv palivo se v blízkosti vzorně upraveného nábřeží ukazuje jako vysoce nedostatkové zboží. Když už je konečně nastřádáno, nechce a nechce hořet. Hustý déšť opepřený blížícími se hromy a blesky nebývá v takovéto situaci nejlepším společníkem. Horečná snaha člověka nakonec přece jen slaví vítězství. Otázkou je, nejedná-li se vítězství Pyrrhovo. Po půlhodině problematického pobytu u vatry to vzdávám a z louže, v níž celou dobu postávám, se vracím pod okap. V jeho těsné blízkosti, na vyvýšeném polokrytém balkóně skautského stavení, pak spolu s bráchou, bez újmy na těle, na duchu i peněžence, přečkáváme celou příští noc.



konec první části
(-: pokračování někdy příště:-)