neděle 19. dubna 2020


Vesele i vážně

(-: nikdy ale vlažně :-)
 
jaro, léto 1996
 


čtvrtstoletí Adry Valmez, část čtvrtá


1995 - 2020


 
 
 
 
POCHOD - VÝSTAVA - RALLYE

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Pochod šílených krav


 
 
Premiérová akce „Balíček pro kamaráda“ začala v září pětadevadesátého roku a se všemi dozvuky končí až někdy na jaře roku příštího. Byl to docela slušný maraton, a tak si říkáme, že by to chtělo něco na odlehčení. Veškerá média naprosto šílí aktuální „nemocí šílených krav“. Mazaně toho využíváme a v přímé souvislosti s touto aférou vymýšlíme turistický výšlap. Povede z obce Hovězí a po třiatřiceti kilometrech skončí v Držkové. Ponese výstižný název „Pochod šílených krav“. Na trase se bude podávat hovězí a v cíli dršťková polévka. Podmínkou účasti je u dospělých tričko Adry, které si na startu zakoupí za 77 korun, a u dětí kresba krávy. Pochopitelně také jistá dávka smyslu pro humor, protože se na trati počítá s nějakými nezbytnými kravinami. Na námitky, proč se respektovaná humanitárka shazuje s takovými kravinami, odpovídáme jednoduše: Adra je agenturou pro pomoc a rozvoj. Pomáhá tam, kde něco chybí. A protože se lidem v našich končinách nedostává zdravého smíchu a nezbytného pohybu, nabídneme jim obojí. Teď už jen Jura Žwak nachystá pozvánky a ty potom rozhodíme mezi své kamarády a známé.
 
 



Zmíněná pozvánka se dostane i do rukou zlínské Aleny Rusové. Nenapadne ji nic moudřejšího než jednoduché zvadlo propašovat mezi své spřátelené novináře. Ty, jak známo, každý druhý seriozní podnik nechává chladnými, námi předhozená šílená kravina však mezi nimi rozvíří hladinu. Jura odpovídá na zvídavé telefonické dotazy a tak se v místním, okresním, dokonce i v krajském tisku objevují docela šťavnaté informace. Ty nás zatím nechávají v klidu. O ten ale dokonale přicházíme v pátek večer, necelé dva dny před startem. Televize Nova, která o „Balíčku“ nechtěla ani slyšet, oznamuje, že její štáb přichvátá v neděli ráno do Hovězí. A že si přeje mít na startu krojované Valachy a v průvodu nějaké transparenty. Nejlépe s předvolební tématikou, protože se za týden volí do parlamentu. A že kraviny musí být někde blízko, ať prý nemusí chodit s těžkou kamerou příliš daleko. Aby toho nebylo málo, během příštího dne se o místo na startu uchází také Televize Premiéra, která co nevidět vymění kabát za mnohem známější Primu. Polévá nás hrůza a dost dobře nevíme, co si počít.


 

Mobily ani mejly zatím nikdo nevymyslel a pevnou linku má jen málokdo. Všemi možnými i nemožnými prostředky dáváme co největšímu počtu lidí avízo, ať nám s tím nějak helfnou. Maruška Pokorná z Huslenek zajišťuje díky známostem hovězské folkloristy, Martin Šimurda maluje velký transparent s krávou Adruškou a zbytek světa vymýšlí více či méně vtipná hesla. Ve většině případů až v noci na neděli, protože, krávy nekrávy, adventisti si během soboty dopřávají ničím nerušený pravidelný šábes. Není ovšem až tak pravda, že ničím nerušený. Netuším, jak ostatní, ale já jsem se už dávno tak horlivě nemodlil, jako před touto šílenou kravinou. Jediný, kdo u příprav chybí, je Bedřich. Bratří představení ho odvolali na dvoudenní služební slet moravskoslezských pastýřů. Má štěstí. Blízká budoucnost totiž ukáže, že svojí účastí mohl docela klidně přijít o koryto.


 

Nedělním ranním vlakem uháníme na Hovězí. Na návsi se postupně sejde asi čtyřicet lidí. Jménem Adry je krátce uvítáme a oznámíme, že kromě recese se tato humanitárka zabývá i bohulibějšími aktivitami, především v zahraničí. Jménem účastníků „kravího“ pochodu pak vyhlásíme Hovězí za hlavní město a předáváme slovo starostovi Jaroslavu Orságovi. Ten se pokouší shromážděnému stádu namluvit, že jeho obec nemá se zmiňovaným sudokopytníkem nic společného, protože název pochází z maďarského „hú-víz“, což by mělo údajně znamenat „bystrou vodu“. Ať už je to jakkoliv, spojitost s mléčným skotem už dědině nikdo neodpáře a s tímto paradigmatem vyrážíme od Hovězí k Hovízkám. Vepředu kráčí Valaši s Valaškami, za nimi se na bílém plátně vznáší červenostrakatá „předvolební Adruška“ a pak už následují dobrovolní nosiči transparentů. Texty jsou různé, ale většinou směřují k oněm chystaným volbám. Tady je malý výběr: „Za poctivé futro, poctivé mléko!“ „Volte pravým rohem!“ Jetelina, náš kandidát do parlamentu!“ „My vám ukážeme, že to doážeme!“ „Volte extremisty, ať nemusíme jezdit až do Sarajeva!“ „Žádáme od příštího parlamentu ´Pochod šílených volů´!“ „Jetelino, my Tě žerem´!“ A za tím vším vždycky podepsané „šílené krávy“. Zástupci čtyř novinových redakcí práskají jeden snímek za druhým a dva televizní štáby poskakují kolem s obrovskými kamerami. Když se nám zdá, že už toho mají tak akorát, vyhlásíme krátkou soutěžní přestávku.




 
 





Na pořadu dne je valašsky laděný „Šílený pětiboj“. Začíná disciplínou nazvanou „Teľací hody“. Úkolem soutěžících je v co nejkratší době vysát přes cumel láhev mléka. Hanácká dvojka v podání manželů Lipusových měří síly s valašskými reprezentanty Mikovou Zdenkou a Vlasťou Vaculíkem. Vnitřní pumpy jedou naplno a za chvíli není ve sklenkách ani kapka. Výsledky se nezaznamenávají, protože o ně vlastně ani nejde.
 
 

 
 


Jede se dál. „Cowroll“, valašsky „Kravská kúľaná“, má za úkol pomocí nosu dokutálet na vytyčené dráze oválnou bramboru až k pět metrů vzdálené cílové metě. Jako nejlepším se v této soutěži ukáže budoucí respektovaný teolog Olda Svoboda z kravami oblíbených Napajedel.


 
 
 

Další atraktivní soutěží je „Slepá kráva“, čili běh kolem kravince. Borcům se šátkem zavážou oči a jejich úkolem je v co nejkratším čase poslepu oběhnout čerstvé kravské lejno darované Kubičíkovými dojnicemi. Že do něj tu a tam nějaký závodník nedobrovolně šlápne, je věcí naprosto jasnou.


 
 
 

Obecenstvo, včetně kameramanů, se přesouvá k příkrému svahu nad potokem. Disciplína nazvaná „Na kotáry s mlékem“ spočívá ve zdolání rozbahněné, značně klouzající nakloněné roviny nahoru a zase zpět s nezakrytou konví naplněnou až po okraj bílou tekutinou. Je pochopitelné, že se to daří jen s velkými obtížemi, takže o dobrou zábavu je i tentokrát postaráno.





 





 
 
Finále obstarává tzv. „Šílená kráva“. Soutěžícím se přes ústa natáhne zavařovací guma, a jejich úkolem je její přemístění až pod bradu. Nesmí se přitom používat horní ani jiné končetiny, ale pouze obličejové svalstvo. Hodnotí se nejen rychlost provedení, ale také umělecký dojem, který neustále se měnící tvář během výkonu nabízí.


 
 
 
Rozloučíme se s reprezentanty „Sedmé velmoci“ a pak už v poklidu stoupáme údolím Suška na nočními dešti promáčený hřeben. Slunce hřeje, lesy se zelenají a polojasné nebe pomáhá k pocitu absolutní pohody. Po dvou hodinách chůze jsme v cíli první etapy, v okresním městě Vsetíně. V Městské knihovně už na účastníky, kteří sem po svých z Hovězí doputovali, čeká slibovaná hovězí polévka, uvařená na Kubičíkově tataláckém šporheltě. Alena Rusová se zmocňuje služebního telefonu a náčelníkovi tehdejší regionální ČTK, panu Koželuhovi, překotně zvěstuje, co se všechno zatím událo, jaká se objevila na transparentech hesla a tak dále a tak dále..
 







 
 
 
Dalším jedenáctikilometrovým dějstvím se stává hřebenový úsek končící na Baťkové nad Liptálem. Lokneme trochu bublinkové vody a hlubokými lesy míříme k cílové Držkové. Napajedelský Jura Furst už tady stepuje s hrncem nefalšované dršťkové. Pod transparentem s krávou Adruškou se po ní jenom zapráší. Společnost nám přitom dělá celé stádo krav, které nakreslili nejmladší účastníci. Nemáme však čas se tady příliš dlouho zdržovat. Co nevidět začnou v televizi hlavní večerní zprávy, ve kterých by se měl objevit i náš právě skončený „Pochod šílených krav“.




 
 


 
 

Co jsme zatím tušili, to se kolem sedmé stává skutečností. V daleko nejsledovanějším vysílacím čase představuje Nova i Premiéra milionům pozorovatelů světového dění svéráznou družinu valašských pomatenců, kteří pod hlavičkou respektované mezinárodní humanitární organizace dnes uspořádali, jak hlasatelka uvádí, pochod, jaký nemá obdoby. Zdaleka však nezůstává jen u televizí. Většina pondělních deníků uveřejňuje fotografie i více či méně pravdivé články. Nejvíce se vyznamenává ostravská „Nová svoboda“. Naprosto svobodně si například dovolí zveřejnit informaci o tom, že, citujeme: „v Hovězím sloužil před ostrým startem mši kazatel církve adventistů sedmého dne Bedřich Jetelina ze Vsetína, kterého přítomní věřící prohlásili za svého kandidáta do příštích voleb“.
 


 

 
 

Ohlasy na sebe nenechávají dlouho čekat. Na Moravskoslezské sdružení zmíněné církve volají rozhořčení členové, rozžhavené faxy začínají vynechávat a jak to tak vypadá pevně si stojící náboženská společnost se co nevidět zhroutí. Můj cestovatelský kolega Slávek Vurst, který v onu dobu zastával na zmíněném úřadě vysokou funkci mi později vypráví, že předseda Sdružení byl zlostí bez sebe o donekonečna opakoval, jak si může takovou nehoráznost někdo dovolit, zvláště v době, kdy svět drtí tak závažný problém, jakým je „nemoc šílených krav“. Později se však všechno vysvětlí. Bedřich nemá problém dokázat, že žádnou mši nesloužil, protože to jednoduše neumí, a že v onu doby nebyl na žádném valašském kravím pochodu, ale na setkání pastýřů moravskoslezských oveček. Za všechno mohl už zmiňovaný Koželuha. V onu neděli se mu totiž kromě zvěstí o naší akci na stole objevila i nějaká zpráva o slavnostních bohoslužbách na Velehradě. Řediteli zlínské pobočky České tiskové kanceláře se však obě informace nějak pomíchaly a v tiskové zprávě, kterou všechna média obdržela, se objevilo zhruba to, co si pak mohli hltaví čtenáři většiny novin černé na bílém přečíst. A potom věřte médiím...
 
 

 
 


Nešťastná zápletka však vyústí v dokonalý „happy end“. Lidé, kteří k nám, coby zástupcům církevní organizace, byli do této doby uzavření, se jakoby mávnutím kouzelného proutku mění. Víceméně shodně tvrdí, že si zatím křesťany představovali jako zapšklé tmáře s protáhlými ksichty, pro které jsou smích, recese a nespoutané veselí sprostými slovy. A Bedřich Jetelina, který se v současnosti neangažuje pouze v televizi, ale také na Jihočeské bohoslovecké fakultě přednáší budoucím katolickým teologům, svým studentům tvrdí: „ Pokud chcete ve společnosti prorazit, udělejte to jako Valaši na „Pochodu šílených krav“.
 

 
 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Radost sarajevským dětem
 




Výše uvedený nadpis je názvem putovní výstavy, kterou má na svědomí nesmrtelná Marta Lipusová. Olomoucká keramička nosí v hlavě tolik nápadů, že by k jejich realizaci kolem sebe potřebovala aspoň padesát chlapů. K uskutečnění dotyčného podniku však stačili dva. Výtvarník a pozdější ředitel české Adry, Jan Bárta a fotograf Hanáckých novin, Jura Kopáč. Toho jsme mohli poznat při nedávné cestě do hercegovského Mostaru.


 
 

Zmíněná trojice se začátkem roku vydala s humanitárním konvojem do Bosny. Dostala se mezi děti, které velice zblízka prožily nedávno skončenou válku. Během ní nebylo na žádné výtvarné aktivity ani pomyšlení. Marta jim rozdala keramickou hlínu, Honza papír, tužky, barvy a pastelky. Jura fotil. Nejen děti, ale všechno, co je obklopovalo.
 
 



Po návratu se vymodelované výtvory vypálily v peci. Spolu s originálními kresbami a unikátními fotografiemi vytvořily zcela výjimečnou kolekci sestavenou do putovní výstavy. Ta měla svou premiéru koncem dubna v Olomouci, pak následoval Šumperk, Zlín a teď v polovině června, začíná u nás ve Valašském Meziříčí. Pak ještě vystřídá nejméně sedm českých měst, aby se podle plánu přesunula do švédského Goteborgu a v únoru příštího roku skončila tam, kde vznikla, tedy v Sarajevu. Podle pozdějších zvěstí navštívila mimo plán i Evropskou unií okupovaný belgický Brusel.


 

Plakáty i malé pozvánky zvou meziříčské přátele umění a dobročinných aktivit do Vlastivědného muzea v zámku Kinských. 16. června roku 1996 se v podvečer koná slavnostní vernisáž. Kromě zástupce zmíněného ústavu na í vystoupí i nesjlavnější valašský keramik a současný místostarosta, Karel Hauser.

 
 


Později oba pány vystřídá olomoucká dvojka, tedy Marta Lipusová a Jura Kopáč. Přidává se k nim i moje maličkost. Vyprávíme,co jsme během svých pobytů v těžce zkoušené zemi viděli, slyšeli a na vlastní kůži zažili. Marta nepovídá jenom o dětech, které poprvé v životě držely v ruce modelářskou hlínu, ale také o mnoha setkání s jejich rodiči a dalšími obyvateli válečné zóny. Například o tom, jak jim během války pomáhal humor. Byli zalezlí ve sklepích, trpěli hladem, venku to bouchalo, ale oni si prý ze všeho, z čeho to jen šlo, dělali legraci. Nejvíc ze sebe navzájem. Jinak by se prý museli zbláznit a patrně by díky stresu ani nepřežili…
 
 



Třicítka účastníků vernisáže napjatě poslouchá. Nejen samotnému sdílení dojmů z krajiny stínů, ale i tklivým tónům hned několika hudebníků. Samozřejmě mezi nimi nechybí vycházející violoncellová hvězda Dalibor Pimek. Pod úzkostlivým dohledem své podobně postižené matky se vypíná ke špičkovému výkonu. Na scéně jej kromě jiných vystřídá i manžel Marty Jiří a a jejich snědá adoptivní dcera Markétka. V této souvislosti se sluší připomenout, že neustále skloňovaná keramička postupně velice zdárně vychová hned několik odložených dětí z Dětských domovů a vlastního syna Matouše nasměruje do pozice sochaře, který tento kumšt později studuje všude možně, mimo jiné i v izraelském Jeruzalémě.
 
 

 
 
 


Popisovat vystavené kresby a modely, ke kterým se pak přesunují všichni přítomní, dost dobře nejde. Musí se vidět na vlastní oči. Marta tvrdí, že od výtvorů českých vrstevníků se ty sarajevské nápadně liší. Až příliš často se v nich profilují zážitky, kterých byla ještě před nedávnem svědky…
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 

V jedné z výstavních skříněk stojí i stylizovaná hradní věž. Pochází z Martiny dílny a v tomto případě slouží jako pokladnička. Výtěžek je pochopitelně určen bosenským školákům. Tamější pobočka Adry se už postará, jak s nimi nejlépe naložit. Celou akci zaznamená i přítomný štáb Televize Valach. Jeho redaktorka, Dáša Církvová, se minimálně pro celé příští čtvrtstoletí stane nedílnou součástí meziříčských adráckých aktivit. Čím jsme si její přízeň zasloužili, to vůbec, ale ani trochu netušíme…
 
 

 
 
 
 
 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Adrarallye napodruhé


 
 

Máme tady začátek července a s ním i pár volných dní. Už během roku se domlouváme, že by loňská úspěšný Adrarallye měla mít své pokračování. Co tak vystartovat v místech, kde jsme před rokem skončili a postupně ve stejném stylu objet celou republiku?
 



Protože se nacházíme v severovýchodních Čechách, považujeme za škodu vynechat pískovcový kraj kolem Adršpachu. Nezačneme proto v Trutnově, kam jsme vloni doputovali, ale v nedalekém Náchodě. Po cestách necestách zkusíme doputovat až do severočeského Děčína. Odpočaté bicykly naložíme do ojeté dodávky značky Škoda 1203 a v doprovodu Milanova a Danova osobáku uháníme jednoho krásného pátečního odpoledne do kraje Lojzíka Jiráska a Boženky Němcové.
 
 



Deštivou sobotu trávíme v prostorách náchodského adventistického sboru a obě přilehlé noci v útulné vile rodiny Šrollových. Jedná se o přízeň bratří Škrlových, kteří ani na letošním stratu nemohou samozřejmě chybět. Nevlídného nedělního rána se tedy řadíme na skoro liduprázdném náměstí. Mezi bicyklisty napočítáme celkem osmačtyřicet duší. Dvanáct závodnických, čtyřiadvacet nafoukaných a dvanáct náhradních. Kromě toho tu stepuje ještě pět nenahraditelných duší doprovodných. Květa se Zdenkou budou opět obsluhovat polní kuchyni a Milan svoji objemnou kameru. Antonín usedne za volant dvanáctsettrojky, zatímco se jeho syn Lukáš zhostí oblíbené role navigátora.
 
 



Auta i kola ozdobíme adráckými reklamními samolepkami, v uzavřeném kroužku svěříme další osud Nejvyššímu a úzkými uličkami drkotáme z pohledného centra na méně výstavní periférii. Začínáme stoupat do osady Babí. Počasí i terén tu stojí za babku. Drobně prší a chodníky oplývají mazlavým červenohnědým blátíčkem. Obzvlášť zajímavé je to při pozdějším klesání do Jiráskova Hronova. S jemně načervenalým přelivem prosvištíme historické centrum a proti všem námitkám se opět musíme drápat nahoru. Zatím ne ke skalám ani skalákům, ale k lesům, kde je občas temno a kde tu a tam zabloudí snad jen místní psohlavci. Po bahně, trávě i kamení pokračujeme přes pole, háje i lučiny dál. Aniž bychom se stačili někde vymáchat, sjíždíme do obce Machov. Benjamínek Jakub, kterému je teprve dvanáct, už toho má plné zuby a tak se přesouvá ke svému strýci a bratranci do doprovodného auta.
 
 



Lesními cestami vyšplháme na náhorní plošinu, ze které posléze vklouzneme do nevšedního světa Broumovských stěn. Jsou šikmé, svislé i převislé a určené pro všechny jiné druhy poutníků než pro bicyklisty. Uzoučká pěšina se klikatí mezi stromy, balvany i skalisky. Buď šplhá prudce nahoru nebo stejně tak padá dolů. Kameny jsou vlhké, kořeny kluzké a bláto přítulně mazlavé. Bicykly opouštíme poměrně často a vždycky nedobrovolně. Značka nás dovede až k tak zvanému „Supímu hnízdu“. Zmíněného ptáka, čekajícího na snadnou kořist, tu sice nevidíme, zato si dosytosti užíváme skalních soutěsek, oválných šutrů a místy i do kamene vytesaných schodů. Pochybujeme, že by se tudy někdy někdo protahoval na kole. Blázni tohoto typu se na světě víceméně nevyskytují.
 
 

 
 


Docela kruté chvíle tady zažívá Velký Dan. Pádí terénem, jakoby spěchal k ohni. Někde si totiž zajel a teď se zuby nehty snaží dohonit svoji milovanou Martinku. Až o hodně později se ukáže, že naprosto zbytečně . Jeho nerozlučná láska v tuto chvíli zápasí s divokou tratí až v samém závěru jedenáctičlenného peletonu. Křest ohněm si mezi Broumovskými stěnami odbývá i bezproblémový Jindra. Také jemu se v tomto labyrintu daří úspěšně zabloudit. Do cíle dopolední části přijíždí až po hodině. Promočený a totálně vyčerpaný. Je dobré si připomenout, že se stále ještě nacházíme ve světě bez mobilů, o nějaké GPS aplikaci ani nemluvě. Každý má u sebe jen černobílou kopii turistické mapy s vytečkovaným vyznačením zamýšlené trasy.


 
 

Na letovisku Hvězda nás čeká doprovod s občerstvením, Milan s kamerou a Dan bez Martiny. Poprchávání se mění v prudký déšť a kuchařka Květa v asistentku kameramana. Ten právě snímá chrabrého bojovníka Láďu, který se hrdinně i s bicyklem protahuje těsnými skalními štěrbinami. Zezadu jej jistí už vzpomínaná Danova souputnice. Ten si oddychuje, že konečně vidí svoji snoubenku, zatímco Laďa v duchu jásá nad přítomností kuchařky. Láska prochází žaludkem, což se projevuje hned v následujících minutách. Nečekané zápolení s drsným terénem vybudilo nejen nečekaně velký hlad, ale i docela citelné zpoždění. Nad rychle se vyprazdňujícími ešusy proto uvažujeme o mírném zkrácení trasy. Kdo chce, může jet přímo k Adršpachu, kdo má touhu pokračovat v započatém stylu, může zamířit k Ostaši.


 

Druhou variantu, tedy původní trať, si vybírá pouze Malý Dan v doprovodu mojí ještě menší maličkosti. Značně kamenitými stezkami se doplazíme k pověstnému ostašskému „Bludišti“. Bloudit bludištěm je pěšky sice snadnější, na kole ale mnohonásobně zajímavější. K soutěskám a schodům tu ještě přibývají skalní lávky, okna a pískovcové portály. Také následný sjezd do údolí se řadí k nezapomenutelným. Značka padá příkrým svahem mezi mokrými chrastinami a sotva postřehnutelný chodníček je vyšperkován vysokými skalními prahy. Řítíme se přes ně jako urvaný vagón z hodslavického nádraží a nestačíme se divit, co všecko horské kolo vydrží. Než svorně skončíme v nevábně promáčených křovinách…
 
 



Podél Jiráskových skal se přes Teplice protáhneme až k cílovému Adršpachu. Hned první den se ukázal jako nepředstavitelně obtížný. Trasa sice měřila jen necelých sedmdesát kilometrů, zato nabídla více než úctyhodné převýšení. Takřka rovných 2 500 metrů! Zalézáme pod natažený igelit a neurvale se zmocňujeme vábivě vonící večeře. Letos si dopřáváme absolutní nadstandard. Vozíme s sebou televizi! Dnes se totiž vysílá fotbalové finále Mistrovství Evropy. Naši proti Němcům. Zápas začíná skvěle. Navzdory mohutnému povzbuzování nakonec prohráváme. Ale naprosto čestně, protože na penalty.
 
 



Kromě prohry s Germány je tu další špatná novina. V útrobách „dvanáctsettrojky“ to při záběru rachotí. Převodovka? Diferák? Dočkáme rána a potom se uvidí. Stmívá se, mrholí a pofukuje protivně studený severák. Jedna skupina zaléhá do nedaleké otevřené stodoly, druhá pod blízký přístřešek pro koně. Ráno se spouští vytrvalý déšť. Okolní kopce už zahalil neprůsvitný mlhavý závoj a tak měníme plán. Východní Krkonoše vynecháme a přes Radvanice zamíříme ke Trutnovu. Zkusíme tam najít nějakou autoopravnu.


 

Prší, prší jen se leje. A jak se zdá, monzun jen tak brzo neustane . Startujeme do bílé mlhy a velkým obloukem objíždíme světoznámé skalní město. V jednom místě křižujeme železniční trať. A co nevidíme! V právě projíždějícím motoráčku si velebí Filip i s Robertem. Ještě, že má, jako jediný, cyklistickou přilbu! Co kdyby vlak vykolejil?
 
 

 


Ať už je přízeň počasí a zmíněných kamarádů jakákoliv, nezbývá než zarputile pokračovat dál. Prodíráme se neposečenými loukami a mokří jsme až po pás. Mlžné hory nabízí i tentokrát bezpočet klesání a stoupání, kamení i bahnitých úseků. Právě na nich je jízda daleko nejzábavnější. Hlavně, když se pádí z kopce do údolí. Nudná silnice nás poté posune do vzpomínaného Trutnova. Utáboříme se na hlavním náměstí. Domorodci na nás hledí jako na Marťany. Jsme promáčení a zapráskaní až po uši. Což by až tak nevadilo, kdybychom nezaznamenali nemilou zprávu z autoservisu. Jedná se prý o vadnou převodovku, kterou nemají šanci opravit. Řidič Antonín získává neocenitelnou radu. Jet s autem co nejpomalejší rychlostí. Do pátečního cíle nám zbývá dobrých tři sta kilometrů.
 


 
 

Přibíráme odpočinutého Jakuba a opouštíme trutnovskou civilizaci. Najednou z jedné střechy zaslechneme hlasité volání: „Ahoj Adráci!“ Stočíme zraky nahoru a v pokrývačích poznáme povědomé tváře. Pamatují si nás ještě z loňské návštěvy. Prohodíme na dálku pár vřelých slov, opustíme údolí Úpy a úpěnlivě zase šplháme do kopců. Chvíli slunečního svitu opět střídá padání nebeské vláhy. Všecky komunikace tu připomínají cesty k socialismu. Hluboké bahno, kterým jsou pokryty, je červenější než kdekoliv předtím. Navíc se nedá nikudy objet. Nedaleko odtud má Havel svůj Hrádeček. Už tušíme, proč zanevřel na všecko rudé…
 
 

 
 
 


Z blátivých rudých lázní začínáme sjíždět do zelených Lázní Jánských. Vymletá lesní polňačka je plná klacků a kamení. Navzdory tomu jí svištíme jako blesk. Poslední zatáčka přechází na dřevěný most. Jindra se do ní vrhá v patřičném náklonu, ale sotva se pneu jeho kostitřasu dotkne kluzkých trámů, okamžitě jde k zemi. Následuje ladný skluz završený několika kotrmelci a nepříliš hladkým přistáním na docela masivním zábradlí. Důsledkem je stržený nehet a poúrazový šok. Čerstvá zdravotní sestra Martina je naštěstí ihned po ruce. Střelhbitě se vrhá na svého pacienta a poskytuje mu profesionální první pomoc. Ještě během samaritánské operace se do zatáčky řítí Michal. Navzdory našemu varování kopíruje Jindrovu akrobatickou sestavu. S tím rozdílem, že kromě několika modřin a červených škrábanců se na jeho atletickém těle neobjevuje žádná vážnější újma.
 
 

 


Protože se vracíme do reálného kapitalismu, je třeba veškerý rudý balast z bicyklů odstranit. Drží se ho ale jak vyhládlý Láďa plného ešusu. Na jánskou vodní lázeň ale stejně nemá. Červená odpluje přítokem Úpy do věčných časů a my můžeme pokračovat k útočišti lázeňských povalečů. Tady konečně potkáme bludné duše, které se po zabloudění zcela nesvobodně propadly do Svobody. Naštěstí se v ní, na rozdíl od mnohých, dokázaly poměrně rychle zorientovat, takže na pátrání krkonošskou Horskou službou nakonec nedochází. Společně s doprovodem pak zaparkujeme na velmi problematickém místě u křižovatky a vaříme večeři. A také čekáme, kdy nás odtud uniformovaní strážci pořádku vypoklonkují do méně nápadných pozic.
 
 

 
 


Místo k přenocování nacházíme až po docela únavném hledání. Prapodivné odpočívadlo se nachází v mírném svahu pod docela rušnou okresní silnicí u obce Černý důl. Kromě něj je v bezprostředním okolí stejně zbarvený les a nad hlavou ještě černější nebe. Občas se z něj spustí tak prudká přeháňka, že nám nedává nejmenší šanci na pokojné rozbití nočního tábořiště. Ale i tak se nám podaří roztáhnout mezi auta velký igelit a rozžehnout nezbytný ohýnek. Ten sice hulí jak Václav Havel na mejdanu, ale ani trochu nehřeje. Adély a Řádci zatím řádí v lese nad silnicí. Vztyčují tam k nebi svůj přenosný stan. Robert se zabydluje ve „dvanáctsettrojce“, Milan s kuchařkami v jeho stísněné škodovce. Ostatní sdílejí dobře větraný prostor pod igelitem. Mezitím se totálně setmělo. Ze stanu je slyšet Adélu, z auta Zdenku a s nebe hromy. Do igelitu začínají bušit obrovské kapky deště. Ten se postupně mění v průtrž mračen. Ležíme ve spacácích a lehce žertujeme. Než zjistíme, že to v nich poněkud čvachtá. Proudy vody se ze silnice valí přímo na nás. Takže, okamžitě ze spacáků ven! Držíme je i s karimatkami nad hlavou, bosi stojíme v proudící vodě a přemítáme, jak dlouho asi v takovéto pozici vydržíme. Představa takto strávené noci je bezesporu nevábná. Každý příval zatím vždycky někdy skončil a nejinak je tomu i dnes. Za neustávajícího mrholení prohloubíme zanesené odvodňovací stružky a zalézáme do mokrých spacáků. Nečeká nás kdovíjak pohodové poležení, ale z nejrůznějších horských puťáků jsme zvyklí i na horší.
 

 


Po ránu a po snídani sjedeme do Dolu. Abychom z Dolu zase šlapali nahoru. Překonáme docela slušné návrší, překlopíme se na druhou stranu a ostražitě pokračujeme do Strážného. Mlhy se rozplývají a my poprvé vidíme Krkonoše. Kamenitými cestami a úzkými chodníky se kolem typických bud posunujeme ke Špindlerovu Mlýnu. Zdejší přehrada je přeplněná vodou a my blahým pocitem, že veškeré trable máme za sebou. Do toho se ale vlomí Jobova zvěst. S našim doprovodným autem to vypadá zle. Servisman ve Vrchlabí, tedy v městě, kde se dvanáctsettrojky vyráběly, doporučuje v cestě nepokračovat. Příčinu rachotu vidí ve vadném diferenciálu. Předběžná cena za výměnu je 12 až 15 tisíc korun! Vypadá to, že do cílového Děčína nedojedeme…
 


 
 
 

Nečekaná situace nás donutí od základu změnit plán. Vydáme se odtud do Rokytnice nad Jizerou, kde se svou rodinou pobývá někdejší Valaška a teta obou Škrláků, Miluška. Tam se pokusíme utábořit a vymyslet nějaké schůdné řešení. Antonín tedy s dodávkou opatrně obkrouží horský předěl a my jej zdoláme co nejpřímější cestou. Oč jsme pomalejší při stoupání k nebesům, o to svižněji cesta odsýpá směrem dolů. Rychlým tempem přejíždíme obrovské struhy na odvádění vody a připadáme si, jako bychom zdolávali nekonečný hřbet velblouda dvouhrbého. Finálový sjezd je však už dlouhý, hladký, parádně vyasfaltovaný.
 


 
 

Blíží se podvečer. Cyklisté v pohodě a „dvanáctka“ s občasným rachotem přijíždí k rodinnému domku pod sjezdovkou. Zmíněná Miluška nás nejen nevyhazuje, ale docela upřímně doporučuje „pobejt“. A hned nám nabízí i nečekaně exkluzivní ubytování. Nedávno dokončený sborový dům má v suterénu prostornou jídelnu a v podkroví ještě prostornější půdu. Smiřujeme se s osudem a kujeme plány na zítřejší den. Když už jsme tady, vyrazíme pěšky nahoru a dobudeme nejbližší krkonošské hřebeny.


 
 

Ráno nás čeká modré nebe, orosená zelená tráva a příjemně hřející zlaté sluníčko. Sbalíme mapy i svačiny a pak už vytrvale šlapeme k nedohledným výškám. Míjíme malebná zákoutí s ještě malebnějšími dřevěnicemi rozesetými po okolních stráních. Dojdeme až k turistické chatě „Dvoračky“.Svahy už nejsou tak příkré a na rozlehlých loukách je bezpočet pestrobarevných květů. Na obzoru se začínají vynořovat oblé hřebeny porostlé nízkou kosodřevinou.
 
 



Nacházíme se ve výškách kolem čtrnácti set metrů. Je tu rovina jako na Hané. Širé pláně připomínají severskou tundru. Chladný severák tento dojem ještě umocňuje. Zamíříme tedy k Harrachovým kamenům a k Labské boudě. Z ostré hrany „Sněžných jam“ zíráme do rovinatého Polska a od divoce se řítícího Pančavského vodopádu do údolí klikatícího se Labe. Pozdější nejmohutnější česká řeky tu na šířku neměří ani směšné dva metry. Ostatně, její pramen leží jen kousek od nás. Je pochopitelné, že u něho také nesmíme chybět. Bezprostřední okolí stylizované vyvěračky zdobí znaky měst, kterými na své dlouhé cestě k moři postupně protéká.
 


 
 
 
 
Vracíme se na základnu, abychom se v ní dočkali následujícího rána. Nedá nám to a vytahujeme bicykly. Z Rokytnice je vytlačíme na Čertovu horu, která je o nějakých pět set metrů výš. Tady už začínají pověstné herrachovské sjezdovky. Otevírá se nám široký pohled do údolí a také otázka, jak se do něj, pokud možno bez úhony, dostat. Dlouho se nerozmýšlíme a vybíráme si jednu z méně prudkých lyžařských drah. Jsme ovšem trochu v nevýhodě. Zatímco lyžař tady při ztrátě stability přistává v hebkých peřinách, naše nedobrovolné polibky matičky země by byly o poznání drsnější. Volíme tedy opatrnější strategii, což se nám vyplácí. K harrachovským můstkům sjíždíme bez ztráty jediné kytičky.
 

 


O mnoho zábavnější je ovšem klesání kolem samotných můstků. Ostré zatáčky střídají ostrá klesání a to vše na ještě ostřejších kamenech. Občasné výlety z kola ven proto raději směřujeme do okolních šťavnatých křovin. Je to překvapivé, ale jejich zelená náruč nás tentokrát neodměňuje nejen žádným červeným, ale dokonce ani jediným, jinak obvyklým modrofialovým polibkem.
 


 
 
 

Jsme dolů v Harrachově, a tak se vydáváme kousek proti proudu říčky Mumlavy. Najdeme tu nejen tůně hluboké jak oči Zdeňky Mikové, ale i plytké jako programy jedné nejmenované televize. Naše milované kuchařky jsou z posedávání pod peřejemi tak hotové, že je musím dolů svážet na svém bicyklu. Jedna dáma usedá na štangli, druhá na nosič. Což o to, břímě je to rozkošné, avšak nikterak lehké. Navíc ani trochu tiché. Do okolních strání se při klikatém klesání ozývá nesynchronizovaný duet podobný meluzíně a odskakující turisté mají za to, že se údolím právě řítí hasiči k nějakému krkonošskému lesnímu požáru.
 

 
 


Je pátek ráno a my se začínáme balit na zpáteční cestu. S porouchanou „dvanáctkou“ se pokusíme plíživou rychlostí posunovat kam to až půjde. A až to nepůjde, určitě něco vymyslíme. Cosi mi říká, abych zalehl pod auto. Považuji to za absolutně zbytečné, přesto ale naléhavé vnitřní nutkání neignoruji. Předesílám, že náležím mezi ukázkové technické antitalenty. Sotva se nasoukám pod zadní část vozu, uvidím docela zajímavou věc. Výztuž karoserie uchycující zadní nápravu je prasklá! Že si toho nevšimli na slovo vzatí odborníci hned ve třech servisech, zůstává záhadou. Asi to tak muselo být. Bohouš, manžel od Milušky, není žádné kutilské béčko, navíc, coby správný horal, vlastní i malou dílnu. Upraví bukový hranol, několika masivními šrouby jej připevní na vadné místo a oprava je hotova. Během slabé hodinky a úplně grátis! Auto nás pak nejen v pohodě dopraví k dálnému východu, ale v této improvizované podobě věrně slouží ještě několik dalších týdnů. A velký Dan, který pro změnu zjistí, že má u své škodovky už drahnou dobu propadlý techničák, se i s liptálskou osádkou a několika kostitřasy taktéž bez úhony a policejní kontroly přemístí na území domovského Valašského království. Stejně jako hrdinný kameraman Milan, kterého celou zpáteční cestu obšťastňuje nepřerušované švitoření rozdováděných kuchařek, především nedostižné rozchechtávačky Mikové Zdenky.
 
 

 


Do zamýšleného Děčína jsme sice nedojeli, ale i tak za námi zůstaly asi dvě stovky kolmo zdolaných kilometrů. Když Bůh dá, příští rok zkusíme z Harrachova pokračovat dál. Adrarallye je za námi, ať žije Adrarallye !!!
 
 
------------------------(-: ahoj :-)------------------------