pátek 13. dubna 2012


Velká noc na Malé Fatře

Den první - Velký pátek

Terčem měl být Šíp

Zbožní si neumějí Velikonoce představit bez bohoslužby, bezbožní bez šmigrústu. Přestože mám o něco blíž k prvně jmenovaným, neumím si je představit bez pobytu na čerstvém vzduchu. Už nejméně čtvrtstoletí vyrážím s podobně potrhlými individui do hor a lesů. Až na pár výjimek se jedná o hory a lesy našich východních sourozenců. Především proto, že se tam při troše štěstí stále dá najít nějaká salaš či aspoň náznak střechy nad hlavou. Inspirací pro letošek byla nejasná zpráva Náčelnice Petry o výskytu něčeho podobného poblíž Kralovan. Jasným terčem se tak stala hora Šíp. Tyčí se jen kousek nad soutokem Oravy a Váhu.

Jak už to na světě chodí, představy a skutečnost se míjejí. Samarinevolníci  zalezli na Velkou noc za pec a Šíp zůstal nezasažen. Za první může předpověď počasí, chromá bedra či obava z rozčtvrcení medvědem, za druhé dva majitelé podšípských nemovitostí. Nepochybně se kdysi velmi poctivě zmocnili dvou rekreačních zařízení nad tokem zmíněné Oravy, ale nedokázali se už dohodnout, kdo opraví visutou lávku, která ji přemosťuje. A jak to u podobných lidumilů chodí, vyřešili to po svém. Jeden z nich prý tahanice nevydržel, z lávky vytrhal desky a na oba konce nechal přivařit kovovou mříž. Problémem je, že přes ono přemostění vede značená trasa na zmiňovaný Šíp. Alternativou je most o pět kilometrů dál nebo brodění Oravou. Za jarního tání a aktuální teploty vody by to bylo nepochybně náramně záživné. S báglem na hrbu možná i životu nebezpečné. Aranžéři české důchodové reformy by úhyn jednoho penzisty dozajista uvítali, já jim tu radost ale zatím nedopřeji. Vydám se tedy na opačnou stranu.





                                                             Se Šípem v zádech

Šíp nechávám v zádech a začínám se plazit do protějšího kopce. Ten už náleží do Národního parku Malá Fatra. Na park to tu dvakrát nevypadá. Mlhou zalité pastviny připomínají Mongolsko. Nedivil bych se, kdyby se odněkud vynořil samotný Čingischán. Místo něj se po hodinové štrapáci vynořují dvě stavení. Jedno pro krávy, druhé pro lidi. Krávy kolem vybudovaly hektarový plac rozdupané hlíny a lidé zamkli salaš. Nezbývá než popojít o dům dál. Od nejbližšího mě dělí dvě hodiny cesty. Jak se později ukáže, polovina z toho jsou necesty.




Nejdříve se nevyhnu sestupu do údolí. Pohyb na šikmé ploše mi sice není úplně cizí, zdejší nakloněná rovina však svírá nejméně šedesátistupňový úhel. V kombinaci s jílovitou hlínou, tlejícím listím a ukrytými klacky končí každý další krok kratším či delším sesuvem. V totálním sešupu mi však brání prastaré buky roztodivných tvarů. Fatranský mlžný prales je nádherný.





Ještě než opustím lesní divočinu, stačím si všimnout, že se nacházím na výsostném území paroháčů. Pavel Bobek by se tu cítil jako doma. V některých místech leží desetitisíce jeho jmenovců. Je to tady totálně přebobkováno.


Existenci jeleního království  dosvědčuje i příští, poněkud posmutnělý nález. Krásná laň se další říje nedočká. Nehybně leží hned u koryta. Nějak to tu nezvládla. Škoda, že se nepoučila od lidí. Kolik korytářů skončilo podobně? Nedá se nic dělat, koryta i tak zůstávají atraktivní.


                                                               U Bílého domu

Po další hodině vystoupám k „Bílému domu“. S barákem na dohled mě nepřepadá Barak Obama, ale oprávněná obava. Z toho, jestli nebude nedobytný. Naneštěstí se nemýlím. Sympaticky obílená salaš se záclonkami v oknech mě dovnitř nepustí. Mohu ale využít zastřešené předsíně a prostorné půdy. Chybějící žebřík musí nahradit pár horolezeckých chvatů. Jak se zdá, nějaký homelessák mě tu před časem předešel. Zbyla po něm péřová přikrývka a kus koberce. O ideální matraci mám postaráno!



Postaráno je rovněž o ohniště a dostatek kvalitního paliva. Stačí je natahat  z vedlejšího lesa. Vodu si hravě vyrobím ze zbytků tajícího firnu. K dispozici mám také lavici, malý stolek a dřevěný špalek k posedávání u ohně. V případě nepohody se dá operační prostor rychle a spolehlivě zastřešit. Zkrátka a dobře, absolutní komfort! U Bílého domu to ani jinak nejde.


                                                            Páteční průzkum okolí

Velkopáteční podvečer věnuji špionážní vycházce. Coby spořádaný návštěvník Národního parku bych se měl pohybovat jen po vyznačených cestách. Ale jak, když se tady žádný značkař neobjevil? Divá zvěř má sice také jakýsi systém značkování, tomu však zatím naprosto nerozumím. A tak se vydám, kam mě nohy ponesou. Dostávám se na rozlehlé pláně s mysliveckým srubem. Nedá mi to, abych nepopošel dál a výš. V mlhavém závoji nakonec vystoupám až pod vrchol Magurky. Ve dvanácti stech metrech a o úplné samotě přemýšlím o smyslu Velkého pátku. V duchu se vracím o dva tisíce roků zpátky. Na podobném návrší se tyčily kříže. Umírali lidé. Jeden z nich úplně nevinně.



 Ještě dřív, než dorazí černá noc, musím se vrátit  k Bílému domu.  Na jeho půdě zkusím dočkat bílé soboty.


Žádné komentáře:

Okomentovat