středa 2. listopadu 2016


KOPANICE, DEN DRUHÝ

- aneb -

okolo Súče voděnka teče




Známá lidová písnička už odedávna zvěstuje nejen informaci o existenci tekoucí vody, ale především lokality nazývané Súča. Konečně se dovídám, kam ji vlastně zařadit. Celou chladnou noc jsem pobýval na jejím katastru. Dlužno podotknout, že se jednalo o Súču Horní. Ta druhá, jak už to tak bývá, leží dál a hlavně o něco níž.


Mrazivá noc, kterou bylo cítit až do spacáku, vyzdobila okolní louky stříbrně bílou nádherou. Přenosný majetek ukrývám do hromady chvojí a polehku vyrážím ke zmíněné dědině. Když jsme tedy u Súče, tak si to dáme okolo.

 
 
Nejdříve se mi podaří vystoupat k osadě nazvané Vlčí vrch. Na vrchu opravdu jsem, vlčí volání se však neozývá. Akorát nepřeslechnutelný štěkot místních podvraťáků. Je to zajímavé, ale náznaky slovenštiny v něm neslyším. Na rozdíl od lidí se tato Boží stvoření všude na světě dorozumívají úplně stejným jazykem.

 


 
 

Vyvýšené místo poskytuje parádní výhledy na všechny světové, případně i jiné strany. Operativně toho využívám k vykonání neodkladného stranického úkonu. Pozoruji při něm rudé probarvení okolních hvozdů, jakož i ladné křivky bělokarpatského hřebene. Po předchozím útlaku jsem na vrcholu blaha. Velká strana se tak odbývá na stráni v nejkrásnějším možném prostředí.

 

Centrum Horní Súče leží v údolí. Voděnka tu však neteče okolo, ale středem. Mají tu pěkný kostel a zaparkovanou starou mlátičku. Nové časy reprezentují nové domy. Jejich architektem musel být bývalý lampasák. Chalupy jsou úplně stejné a stojí v jedné řadě. Jako vojáci na přehlídce. Proto nepřekvapuje, že někomu se to líbí moc, jinému vůbec.


 
 
 
 
 
 
 
 
Bělokarpatským liniím se krásně vymyká kopec Krasín. Na rozdíl od ostatních vrchů je tvořen vápencem. Má rovněž úchvatné okolí. Louky, osamělé stromy a mezi tím se klikatící polní cesty a pěšiny jsou velice lahodným pohlazením. Navíc se nad hlavou objevila modrá obloha a s ní i hřejivé pozdravy podzimního sluníčka. Hodinové poležení na skryté pasece proto nemá ani tu nejmenší chybu.
 
 
 
 
 
 
 

Nejvýše položené partie jmenovaného návrší kdysi opanovával kamenný hrad. Zbyly jen skrovné zříceniny. Hřebenová procházka poskytuje skvělé výhledy na část Dolní Súče a jejího okolí. A také prozrazuje nevšední zájem místních nadšenců o uchování této unikátní přírodní památky.
 

 
 
 
 
 
 
Odvrácená strana Krasína oplývá jiným druhem krásy. Původní prales se tu dochoval až do dnešních dnů. Pokroucené lesní velikány tady nechávají v klidu dožít, o padlé jedince se naštěstí také nikdo nestará. Může za to prozíravé vyhlášení tohoto území za přírodní rezervaci.
 
 
 
 
 
 

 
Putování okolo Súče pokračuje přes obydlené údolí Závrská. Pokud se někdo zajímá o původní architekturu, tuto osadu by neměl určitě vynechat. Staré doby tu kupodivu připomíná ještě dost zachovalých, dodnes využívaných upomínek.
 
 
 
 
 
 

Súčanský okruh se uzavírá na vzpomínaném Vlčím vrchu. Slunce klesá za vzdálený horizont a o slovo se hlásí chladivý severák. Vypadá to, že ani tato noc nebude patřit k nejteplejším.
 
 
 
 

Za úplné tmy se vracím ke včerejšímu tábořišti. Rozdělávám oheň a nad žhavými uhlíky kuchtím večeři. Začíná pršet. Na zalezení do stanu je však příliš brzy. Přikládám větší kousky. Vatra se utěšeně rozhořívá a padající nebeské vláze nedává šanci. U jejich plamenů tentokrát vydržím až do absolutně temné půlnoci.

 
 
(-: pokračování někdy příště :-)
 
-----------------------------------------------------------
 

Žádné komentáře:

Okomentovat