pátek 7. března 2025

 ADRAMIX 

2004 

HISTORIE ADRY VALMEZ

část čtyřiačtyřicátá


 

Stěžejní akce roku 2004 jsou popsány v předešlých dějstvích. Tady je zmínka o aktivitách poněkud drobnějšího rázu, které v uvedeném roce pod hlavičkou meziříčské Adry rovněž proběhly.

  

Desetník pro štěstí v neštěstí 

„Jeden desetník nezmůže nic, ale věrtel, kopa, hora desetníků může pomoci lidem v krizových situacích doma i v zahraničí.“ Tímto sloganem začíná adrácký leták avizující sbírku desetníků a dvacetníků, jejichž platnost končí v říjnu roku 2003.



Vlastní sbírka začíná 20.10.2003 a měla by probíhat ve spolupráci s ČSOB, Benzinou, Kauflandem samozřejmě i s místními obecními či městskými úřady.  Ve Valmezu se k uvedeným institucím přidává ještě zdejší adventistická církev, Domov důchodců Podlesí, Městská knihovna, Obchodní akademie, Sokol a akciová společnost Deza. Kromě toho i Rožnov pod Radhoštěm, konkrétně místní pobočka ČSOB a také zdejší Zvláštní škola.



Málokdo čekal, že se první tři pokladničky umístěné v meziříčském Kauflandu, Benzině a ČSOB naplní. Velice brzo se však ukazuje, že ani zdaleka nepostačí. Zájem postupně projeví další výše jmenované organizace a počet kasiček nakonec vyšplhá až k rovným sedmadvaceti!





O zdaleka největší výnos se podle očekávání postará Kaufland. Velká plastová pokladna je brzy úplně plná a tak je třeba přidat kasičky přenosné. Nakonec se tady vrchovatě naplní celkem  sedm různě velkých boxů a k tomu ještě dva zapečetěné igelitové sáčky. Celková částka v tomto obchodním domě překročí 6 tisíc korun , což je zhruba polovina meziříčsko – rožnovské úrody.





Velké poděkování rovněž zaslouží další zúčastněné instituce, především Domov důchodců, Obchodní akademie, a rožnovská Zvláštní škola i místní ČSOB, které po zmíněném Kauflandu zaujímají další pomyslné příčky.






Čas se přehoupne do roku 2004 a na konci prvního lednového týdne dochází ke sčítání. Děje se tak v nedobytných prostorách meziříčské ČSOB. Sčítací stroj se pod náporem malých mincí občas zasekává a je třeba jej neustále oživovat. Zaměstnanci banky na to nemají čas a tak vypomáhají prověřené dobrovolnice z Obchodní akademie. Samozřejmě pod bdělým okem hlídacích kamer. Výsledek předčí i nejsmělejší očekávání. Cílová částka činí rovných 12 343, 40 Kč. V rámci celé České republiky se jedná o více než půl milionu. Peníze půjdou především na pomoc obětem nedávného zemětřesení v Íránu. Uvažuje se o výstavbě jednoduchých domků pro rodiny bez přístřeší, které by měl být budovány v součinnosti s německou Adrou. Podle zákona o veřejných sbírkách musí jít na přímou humanitární či rozvojovou pomoc plných 95% celkového výnosu.





Beseda o BangBaby

V měsíci lednu se spřátelená Městská knihovna hlásí o další osvětovou besedu. V daném případě zájemcům přiblíží zlínský vzdělávací projekt BabgBaby realizovaný pod hlavičkou Adry až v předalekém Bengálsku. Představit jej nepřijede nikdo povolanější než samotná zakladatelka a dlouhodobá koordinátorka, Mgr Alena Rusová. S výřečností sobě vlastní popovídá o bangladéšské krajině, životě tamějších lidí, vzdělávacím systému atp. Především ale o smyslu vlastního projektu  tzv. „adopce na dálku“, díky kterému mohou prostřednictvím finančních darů  českých a slovenských „adoptivních rodičů“ stovky tamějších dětí z nejchudších poměrů navštěvovat některou z křesťanských škol a tím získat šanci na nesrovnatelně kvalitnější budoucí život.





Otevření hospice Citadela 

Poslední dubnový den L.P. 2004 je ve znamení slavnostního otevření zatím nejmodernějšího hospicu v České republice. Citadela, jak se toto speciální zdravotnické zařízení nazývá, vzniklo z bohulibé iniciativy příslušníků místní ČCE a pod hlavičkou Diakonie nabídne lidem procházejícím finální částí života nesrovnatelně důstojnější dožití než nemocnice či jim podobné ústavy. Místní Adra se v rámci svých možností do projektu několikrát zapojila, v poslední době praktickou výpomocí při dokončovacích pracích na exteriéru pozoruhodné budovy. Hodnota odvedené práce činí v tomto případě 75 910,- Kč.






Den s Integrovaným záchranným systémem 

23. září 2004 probíhá na někdejším kasárenském nádvoří ukázka součinnosti místního záchranného systému. Kromě hasičů, záchranářů, členů Červeného kříže a dalších složek je zde přizvána i místní pobočka Adry. Zatímco ostatní předvádějí praktické ukázky své činnosti, naše organizace prostřednictvím několika výstavních panelů přibližuje humanitární a rozvojové aktivity české, ale především valašské Adry.








Místní skupinu zde zastupuje Mgr Lidka Obadalová, známá pod původním příjmením Bílková nejen z meziříčských adrabrigád, ale i ze zahraničních dobročinných akcí. U přistaveného stolku nabízí nejen nezbytné letáky, ale i možnost osobního popovídání s procházejícími či postávajícími zájemci. Využívá toho například aktuální meziříčský starosta JUDr Jiří Kubeša nebo Mgr Soňa Pančochová, psycholožka krajského Hasičského záchranného sboru. V neposlední řadě rovněž stálý spolupracovník místní Adry, Pepa Vogt, kterého Lidka kdysi potkala na dobrovolnické akci při budování základní školy v dalekém Kosovu.






Setkání adráků ve Zlíně

Celostátní říjnové setkání tuzemských adráků se už druhým rokem odehrává ve Zlíně. Protože je pořadatelem náčelnice místní Adry, Alena Rusová, nemůže se uskutečnit jinde než v Moskvě. V hotelu se nejen přednáší, diskutuje, jí a pije, ale také nocuje. Přítomná je nejen obecná adrácká pospolitost, ale i nový ředitel české Adry Jan Bárta a jeho kamarád, adventistický církevní náčelník Pavel Šimek. K lítosti většiny však tentokrát chybí adrácké legendy v podobě zakladatele Rudy Reitze a jeho nerozlučného šoférského přítele Jendy Lauterbacha.
















Servírováním duchovní potravy je tentokrát pověřen ředitel Teologického semináře a velký přítel Valachů, Luděk Svrček. Je přítomen i závěrečnému rádobykulturnímu vystoupení valašského muzikálního seskupení, které je neprozřetelně avizováno jako koncert. Zazní na něm autorské písničky  aktuálního náčelníka meziříčské Adry, mezi nimiž nechybí ani tři zcela nové endemity. Jeden je věnován nepřítomnému Rudovi Reitzovi a nese název "Jede Ruda Mercedesem". Druhý připomíná existenci projektu BangBaby a třetí opěvuje zakladatelku Adra Úlu, totálně překvapenou Alenu Rusovou.















Nedělní odpoledne je věnováno věhlasnému zlínskému mrakodrapu. Adráci mají možnost návštěvy  zdejšího muzea obuvi, komentované prohlídky s výjezdem na horní terasu sedmnáctipatrové budovy  a dalších kulturních povyražení. Nepřekonatelná pořadatelka i letos díky bezchybné organizaci sklízí hluboké poklony a tak je velká neděje, že příští podobné setkání se opět uskuteční ve stejnou dobu na stejném místě.










Praktická výpomoc Domovu důchodců v Podlesí   

V podzimních měsících roku 2004 se na žádost vedení Domova důchodců dobrovolníci Adry pouštějí do nátěru venkovního oplocení. Ošetření plochy čítající necelých více než 400 metrů čtverečních vychází na částku přesahují 23 tisíc českých korun. Materiál v podobě nátěrových hmot je, jako obvykle, darem meziříčské firma Dekora.



Koncert pěveckého sboru Ondráš 

Ve čtvrtek 25. listopadu 2004 se v kapli meziříčské Speciální školy pro sluchově postižené koná dobročinný koncert novojíčínského sboru Ondráš. Výtěžek vstupného v ceně 60 korun na osobu bude věnován na asistenční službu pro zdravotně postižené dítě. Pořadatelem je sdružení Člověk člověku ve spolupráci s místní Adrou. Ta přispívá na nezbytné režie s akcí spojené darovanou částkou ve výši dvou tisícovek českých korun.




Den dobrovolníků

U příležitosti Mezinárodního dne dobrovolník, což připadá na 5. prosinec, se v adventním čase uskutečňuje poděkování nejvýznačnějším valašskomeziříčským dobrovolníkům. Své adepty navrhují jednotlivé neziskové organizace, při nichž ochotní lidé působí. Akce se koná se za  přítomnosti široké veřejnosti a moderuje ji nová tvář meziříčské Adry, Lidka Obadalová. Mezi oceněnými je pochopitelně i celá řada známých tváří pomáhajících v rámci naší mateřské organizace, například Květa Ešlerová, Simona Kimlerová, Věra Tyralíková či Jindra Škrla. Nechybí ani hudební kulturní vystoupení v režii  Základní umělecké školy, Dagmar Církvová z místní televize či Dobromila Krupová, ředitelka Diakonie. Ceny předává místostarosta města Bohdan Mikušek za asistence své stranické kolegyně, náčelnice zdejší Charity Zdislavy Odstrčilové.


















Rozhovor Českého rozhlasu s Emilií Smrčkovou 

Redaktor Českého rozhlasu Brno, Roman Verner, který se už několikrát v roli novináře připletl do aktivit meziříčské Adry, projevuje koncem roku zájem o natočení rozhovoru s nejuznávanější tuzemskou pěstounkou Emilií Smrčkovou. Protože jej mimo jiné zajímá i několikaletá spolupráce s naší pobočkou, stáváme se v tomto případě prostředníky. Vlastní povídání, které bude odvysíláno v předvánočním čase, se odehrává v útulném bytě  zmíněné pěstounky na meziříčském Štěpánově.







Rodina bez hranic

Z iniciativy meziříčské Charity, konkrétně její aktuální náčelnice Zdislavy Odstrčilové  se v předvánočním období koná série akcí zaměřených na propagaci tzv. adopce na dálku. A protože je do této oblasti pomoci zapojena i česká Adra, musí se přirozeně do tohoto projektu nějak zapojit. V daném případě prostřednictvím meziříčské pobočky.



Akce s názvem Česká stopa v Bangladéši probíhá v sobotu 18. prosince L.P. 2004. Začíná speciální bohoslužbou v prostorách modlitebny na Hřbitovní ulici. Kázáním zde slouží iniciátor vzdělávacího projektu BangBaby, lékař a misionář MUDr Milan Moskala. Přítomní nejsou pouze členové místního společenství, ale i sourozenci z jiných, především valašských sborů.












Odpoledne se program přesouvá do čítárny Městské knihovny. Protože je v daném případě spolupořadatelkou vedoucí zmíněného projektu Alena Rusová, nemůže se akce obejít bez tiskové konference. Kromě novinářů je přítomen i vysoký funkcionář Krajského úřadu a další prestižní hosté, mezi nimiž například nechybí adrácký aktivista Ruda Koukol či učitelka ZŠ Poličná Pavla Žilinská.









Stěžejním bodem programu je beseda Milana Moskaly. Charismatický řečník, který stále jako zubař a misionář v Bangladéši slouží, velice poutavě přibližuje život domorodců této nejchudší asijské země a poukazuje na její nejpalčivější problémy. Patří mezi ně i nedostupnost základního vzdělání pro děti ze sociálně slabých rodin. Právě do  této oblasti míří zmíněný projekt, do něhož je vedle stovek dalších dárců zapojena i meziříčská Adra, potažmo místní adventistický sbor. Koordinátorem pomoci bengálskému chlapci jménem Hazong Sajol je toho času dlouhodobý dobrovolník Adry, Jindřich Škrla.









Součástí celodenní akce je také sbírka finančních darů. V závěru velice zajímavého večera dochází k jejich sčítání. Výnos ve výší 6 303 korun českých bude odeslán na speciální účet, který soustřeďuje peníze na realizaci rozvojových akcí souvisejících se jmenovanou asijskou zemí.




Je zcela samozřejmé, že na adrácké akci takového formátu nemůže chybět všudypřítomná Valašská televize vedená nadprůměrně akční Dagmar Církvovou. Milovníci obrazovky se tak mohou v pohodlí domova seznámit s možnostmi pomoci dětem v zemi, o které zatím možná neměli ani tušeení.






Ani po skončení oficiálního programu se prostory čítárny nevyprázdňují. Neformální posezení s realizátory projektu BangBaby pokračuje až do pozdních večerních hodin. A končí potřásáním rukou s přáním blížících se požehnaných vánoc. Nejen pro bližní v tuzemsku, ale i pro ty, co právě žijí, či spíše přežívají v jedné z nejchudších zemí světa, v Bangladéši. 









(((((((((((((((((-: adra :-)))))))))))))))))









Žádné komentáře:

Okomentovat