čtvrtek 27. února 2025

 ADRAMIX ´03

HISTORIE ADRY VALMEZ

část osmatřicátá




--------------------------------------------------------- 

Sbírka věcných darů

Takřka plný valník značky MAN soukromého autodopravce a legendárního řidiče české Adry, Jendy Lauterbacha, odjíždí koncem února L.P. 2003 z meziříčského kasárenského skladu, aby náklad použitého nábytku a funkčních elektrospotřebičů přemístil do povodní postižených oblastí Terezína. Vyřazené plechové skříňky z Kojeneckého ústavu, zachovalý nábytek od paní Evy Hlobilové i její sousedky, ledničky a pračky od paní Kocurkové, Ježové a Novákové, pracovnic Městské knihovny, jakož i další užitečné věci od  dalších dárců by měly lidem v obnovených obydlích posloužit do doby, než se zmohou na nové zařízení.






Praktická výpomoc v Azylovém domě Charity

V zimních měsících roku 2003 se meziříčská Adra podílí na dokončovacích pracích při budování Azylového domu pro matky s dětmi při místní Charitě. Odvedené práce včetně dodaného materiálu jsou oceněny částkou převyšující 12 000 Kč. Není bez zajímavosti, že Charita je vzájemné spolupráci značně nakloněna,  což dokazuje například součinnost při pomoci požárem postižené rodině Hegerových či aktivitách ve prospěch sdružení Pod křídly, kdy byl poskytnut bezplatný pronájem sprch pro brigádníky Adry atd, atd…


Úprava interiérů pro TJ Sokol

Během měsíce března se dobrovolníci místní skupiny Adry zapojují do úprav interiérů v budově meziříčské sokolovny. Hodnota tohoto daru se odhaduje na zhruba 6 000 Kč. Sokolové se na oplátku zapojují do dubnové Velikonoční sbírky či do červnového „kravího“ pochodu Nikotin T(o)ur, při kterém zdarma pronajímají svůj areál k předstartovním soutěžích a sami se do nich také aktivně zapojují.


 

Rozhovor s Josefem Fabiánem v Obelisku

Z iniciativy známé osobnosti meziříčského kulturního dění, pana Josefy Fabiána, se uskutečňuje obsáhlý rozhovor o činnosti české, ale hlavně valašské Adry. Text poté vyjde v populárním místním měsíčníku Obelisk, který už dlouhá léta vydává Marek Irgl se svou manželkou Janou. Není žádným tajemstvím, že oba jsou místní adráckým aktivitám neobyčejně nakloněni.



Úprava kanceláře a klubovny Adry

V jarních měsících je z větší části dokončena úprava kanceláře a klubovny Adry, které k  jejím aktivitám dlouhodobě a zadarmo pronajímá místní adventistická církev. Nábytek zhotovila na míru firma spřáteleného adráka Hynka Dony z Českého Těšína, na financování se podílelo Město Valašské Meziříčí.

 

Benefiční koncert souboru Ondrášek

23. května 2003 je v kostele Českobratrské církve evangelické pořádán dobročinný koncert dětského pěveckého sboru Ondrášek z Nového Jičína. Akci pořádá sdružení Člověk člověku ve spolupráci s Adrou a Nadací Divoké husy, která celkový výtěžek ve výši asi 50 000 Kč zdvojnásobí. Částka poslouží na financování dokončovacích prací při budování místního hospice Citadela.









Výstava Den Země

Místní Adra je koncem jara přizvána k účasti na výstavě Den Země, která na meziříčském náměstí nabízí přehlídku aktivit spojených se zkvalitňováním životního prostředí a života vůbec. Dva výstavní panely s názvem Když Země pláče přibližují kolemjdoucím širokou škálu činností, které naše organizace v mezinárodním i místním měřítku nabízí.



Natáčení České televize Brno

18. června L.P. 2003 se do církevní budovy na Hřbitovní ulici nahrne štáb brněnské televize, aby tu v režii Adře nakloněného režiséra Milana Růžičky natočil krátký snímek o činnosti místních adráků. Má být součástí pořadu Desetiboj s ohlédnutím upozorňujícím na 10 let zlínské pobočky, se kterou už dlouhodobě úspěšně spolupracujeme. Konečné dílo bude, jak se později ukáže,odvysíláno 7. prosince a pones název Adrácká. Patrně podle názvu stejnojmenné písničky, která je natočena právě v prostoru meziříčské modlitebny.







Finanční sbírka Ohni navzdory

Pod uvedeným názvem se koncem června uskutečňuje v režii Charity a Adry dvoudenní sbírka finančních darů ve prospěch zašovské rodiny Hegerových, kterým nedávno vyhořel celý dům, ve kterém mimo své vlastní dcery vychovávali ještě čtyři adoptované, mírně retardované děti. S námětem přichází ředitel Nadace ADRA Vítězslav Vurst. Koordinátorem celé akce se stává „civilkář“ Václav Rus, jinak vlastní syn široko daleko známé zlínské adračky Aleny. Sbírka probíhá ve Valašském Meziříčí, v Rožnově pod Radhoštěm, ve Stříteži a ve Veselé. Její výnos činí více než 67 tisíc českých korun.










Nátěr fasády na budově hospicu Citadela

Meziříčská Adra, která se do projektu výstavby hospicu už v minulosti několikrát zapojila prostřednictvím spolupořádání benefičních akcí, nabízí spřátelené Diakonii i praktickou výpomoc při dokončovacích pracích. Od května až do září se na lešení objevují dobrovolníci, díky kterým nakonec venkovní fasáda zazáří oslňující bělobou. Hodnota práce včetně darovaného materiálu se ve finále vyšplhá na rovných 75 910,- Kč.





Nátěr plotu v Domově důchodců

33 761 Kč, to je výsledek práce brigádníků, kteří se od srpna do října roku 2023 střídají při natírání oplocení kolem důvěrně známého Domova důchodců v Podlesí. Navazují tak na celou řadu bezplatných činností, ke kterým se Adra v minulosti několikrát zapojila.


 

Benefiční koncert skupiny Naděje

Sdružení člověk člověku, Adra, Diakonie a Českobratrská církev evangelická pořádají v neděli 19. října 2003 v místním kostele na Blahoslavově ulici dobročinný koncert pěveckého souboru Naděje z Jaroměře u Náchoda. Výtěžek ze vstupného je po skončení předán přítomné náčelnici sdružení Pod křídly, která je použije na dostavbu domu pro děti z pěstounských rodin.










Projekt ADRA ÚL

Podle zprávy ze zlínského pracoviště Adry do dlouhotrvajícího populárního projektu ADRA ÚL během roku 2023 přispívá z oblasti Valašska rovných dvacet pravidelných dárců. Mezi mnoha jinými i věhlasný meziříčský akademický sochař, pan Ambrož Špetík, který svůj vztah k této humanitárce mimo jiné potvrzuje osobním pozváním do jeho ateliéru.




Projekt BangBaby

Adra Valmez je dlouhodobě zapojena i do další zlínské záležitosti, kterou je vzdělávací projekt pro bengálské děti, tzv. BangBaby. Dlouhodobý meziříčský koordinátor Mirek Škrla, zvaný Bob, je od tohoto roku vystřídán svým synem Jindřichem. Pravidelnou pětisetkorunovou měsíční částkou přispívají výhradně místní adventisté. Jejich „adoptivní“ chlapec Hazong Sajol ze severního Bangladéše tak může i dál pokračovat ve svém vzdělávání.




---------------------------------------------------------



Žádné komentáře:

Okomentovat